Počeli 25. Ćorovićevi susreti – Nagrada Zadužbini manastira Hilandar za knjigu “Sveti kralj Milutin”
Nagrada “Vladimir Ćorović” uručena je za najbolje djelo iz oblasti istorije i istoriografije, koju je ove godine dobila Zadužbina manastira Hilandara za knjigu “Sveti kralj Milutin”. Nagradu je uručio načelnik opštine Gacko dr Ognjen Milinković predstavnicima Zadužbine, na svečanoj akademiji koja je sinoć održana u okviru manifestacije “Ćorovićevi susreti”, čime je počeo je 25. Naučni skup istoričara u Gacku.
Načelnik Milinković je, na svečanosti, poželio srpskim istoričarima dobrodošlicu u Gacko, za koje je rekao da je zavičaj srpskog jezika, usmenog predanja i nebrojenih junaka koje je ovaj kraj davao u vijekovima dugoj borbi za slobodu.
“Gacko i Hercegovina jesu prostor slobode, gdje se hod istorije pažljivo osluškuje. Ovaj kraj danas jeste mali po broju stanovnika, ali je veliki po svojoj istoriji i po žrtvi koju je dao srpskom narodu”, rekao je Milinković i dodao da narod Hercegovine ponosno nosi srpsko ime, što se pokazalo i 90-ih godina prošlog vijeka, kada nije dozvoljeno da se srpskom narodu na ovom prostoru ponovi genocid iz 1941. godine.
“Ovaj kraj davao je ratnike, naučnike, pjesnike svetitelje i mnoge druge koji su djelali na korist otadžbine,” istakao je Milinković i čestitao gatačkoj “Prosvjeti” četvrtinu vijeka održavanja Ćorovićevih sureta istoričara u Gacku, gdje se sabiraju najznačajnija imena srpske istorijske nauke, a nastojaće se da se ubuduće skup podigne i na viši nivo.
Član OO “Prosvjeta” Gacko, Radomir Vučković ukazao je na značaj skupa istoričara, navodeći da je u njegovom radu do sada učestvovalo oko 500 istoričara i književnih kritičara koji su ostavili zapise koji će služiti budućim generacijama.
On je čestitao uredništvu nagrađene knjige “Sveti kralj Milutin”, navodeći da je žiri koga čine srpski istoričari Miloš Ković sa Univerziteta u Beogradu, Radmilo Pekić sa Univerziteta u Prištini sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici i Borivoje Milošević sa Univerziteta u Banjaluci, jednoglasno donio odluku o ovogodišnjoj nagradi.
U knjizi, osmišljenoj kao zbornik monografskog tipa, povodom 700 godina od upokojenja Svetog kralja Milutina, 16 uglednih stručnjaka i istraživača srpskog srednjeg vijeka na sveobuhvatan i slikovit način predstavilo je ličnost kralja Stefana Uroša Milutina, njegovu vladavinu i nasljeđe.
U ime Matice srpske na sinošnjoj akademiji govorio je prof. dr Jovan Delić naglasivši da je zadatak Matice da brine o Srbima gdje god da su, jeziku i kulturi i da ih okuplja u svoje okrilje.
Predstavljen je i Zbornik o Lenki Dunđerski, koja je spona opština Gacko i Srbobran. O velikoj ljubavi Lenke Dunđerski i Laze Kostića govorili su i gosti iz Srbobrana a program je pripremio direktor Doma kulture Dejan Korceba. Pjesnik iz Srbobrana, Goran Blagojević nadahnuto je govorio o ovoj velikoj ljubavi.
Dobitnik nagrade Lenkin prsten, Blagoje Baković donio je stihove pjesme „Puna je tišina“.
Monodramu o Lenki i Lazi iznijeli su glumci pozorišta u Novom sadu Jovana Radovanović i Ervin Hardžimurtezić.
U kulturno – umjetničkom dijelu programa učestvovali su i guslar Nenad Ivković i crkveni hor „Sveta Jelena Anžujska“.
Naučni skup istoričara nastavljen je danas u sali Parohijskog doma u Gacku gdje su se okupili istoričari iz Republike Srpske i regiona, a tema je “Znameniti Hercegovci kroz istoriju”.
U zborniku radova objavljeno je 13 radova. Prema riječima organizatora, Hercegovina je kroz svoju istoriju dala više desetina znamenitih i značajnih ljudi koji su sebe ugradili u temelje Hercegovine. Ovogodišnja tema samo je početak pominjanja i obrade nekih značajnijih istorijskih ličnosti.
Za sutra je planirana promocija “Zbornika radova Filozofskog fakulteta u Banjaluci” u Čitaonici Narodne biblioteke, nakon čega će uslijediti promocija Prosvjetinih izdanja u Parohijskom domu manastira Svetog Petra Zimonjića u Danićima.
Organizatori Ćorovićevih susreta su Prosvjeta Gacko pod pokroviteljstvom Opštine Gacko i Rudnika i Termoelektrane Gacko.