Почели 25. Ћоровићеви сусрети – Награда Задужбини манастира Хиландар за књигу “Свети краљ Милутин”
Награда “Владимир Ћоровић” уручена је за најбоље дјело из области историје и историографије, коју је ове године добила Задужбина манастира Хиландара за књигу “Свети краљ Милутин”. Награду је уручио начелник општине Гацко др Огњен Милинковић представницима Задужбине, на свечаној академији која је синоћ одржана у оквиру манифестације “Ћоровићеви сусрети”, чиме је почео је 25. Научни скуп историчара у Гацку.
Начелник Милинковић је, на свечаности, пожелио српским историчарима добродошлицу у Гацко, за које је рекао да је завичај српског језика, усменог предања и небројених јунака које је овај крај давао у вијековима дугој борби за слободу.
“Гацко и Херцеговина јесу простор слободе, гдје се ход историје пажљиво ослушкује. Овај крај данас јесте мали по броју становника, али је велики по својој историји и по жртви коју је дао српском народу”, рекао је Милинковић и додао да народ Херцеговине поносно носи српско име, што се показало и 90-их година прошлог вијека, када није дозвољено да се српском народу на овом простору понови геноцид из 1941. године.
“Овај крај давао је ратнике, научнике, пјеснике светитеље и многе друге који су дјелали на корист отаџбине,” истакао је Милинковић и честитао гатачкој “Просвјети” четвртину вијека одржавања Ћоровићевих сурета историчара у Гацку, гдје се сабирају најзначајнија имена српске историјске науке, а настојаће се да се убудуће скуп подигне и на виши ниво.
Члан ОО “Просвјета” Гацко, Радомир Вучковић указао је на значај скупа историчара, наводећи да је у његовом раду до сада учествовало око 500 историчара и књижевних критичара који су оставили записе који ће служити будућим генерацијама.
Он је честитао уредништву награђене књиге “Свети краљ Милутин”, наводећи да је жири кога чине српски историчари Милош Ковић са Универзитета у Београду, Радмило Пекић са Универзитета у Приштини са привременим сједиштем у Косовској Митровици и Боривоје Милошевић са Универзитета у Бањалуци, једногласно донио одлуку о овогодишњој награди.
У књизи, осмишљеној као зборник монографског типа, поводом 700 година од упокојења Светог краља Милутина, 16 угледних стручњака и истраживача српског средњег вијека на свеобухватан и сликовит начин представило је личност краља Стефана Уроша Милутина, његову владавину и насљеђе.
У име Матице српске на синошњој академији говорио је проф. др Јован Делић нагласивши да је задатак Матице да брине о Србима гдје год да су, језику и култури и да их окупља у своје окриље.
Представљен је и Зборник о Ленки Дунђерски, која је спона општина Гацко и Србобран. О великој љубави Ленке Дунђерски и Лазе Костића говорили су и гости из Србобрана а програм је припремио директор Дома културе Дејан Корцеба. Пјесник из Србобрана, Горан Благојевић надахнуто је говорио о овој великој љубави.
Добитник награде Ленкин прстен, Благоје Баковић донио је стихове пјесме „Пуна је тишина“.
Монодраму о Ленки и Лази изнијели су глумци позоришта у Новом саду Јована Радовановић и Ервин Харџимуртезић.
У културно – умјетничком дијелу програма учествовали су и гуслар Ненад Ивковић и црквени хор „Света Јелена Анжујска“.
Научни скуп историчара настављен је данас у сали Парохијског дома у Гацку гдје су се окупили историчари из Републике Српске и региона, а тема је “Знаменити Херцеговци кроз историју”.
У зборнику радова објављено је 13 радова. Према ријечима организатора, Херцеговина је кроз своју историју дала више десетина знаменитих и значајних људи који су себе уградили у темеље Херцеговине. Овогодишња тема само је почетак помињања и обраде неких значајнијих историјских личности.
За сутра је планирана промоција “Зборника радова Филозофског факултета у Бањалуци” у Читаоници Народне библиотеке, након чега ће услиједити промоција Просвјетиних издања у Парохијском дому манастира Светог Петра Зимоњића у Данићима.
Организатори Ћоровићевих сусрета су Просвјета Гацко под покровитељством Општине Гацко и Рудника и Термоелектране Гацко.