Gatačkoj publici predstavljen časopis “Slovo”

U Prohijskom domu u Gacku sinoć je u saradnji sa Aktivom profesora Srpskog jezika i književnosti iz Nikšića, predstavljen časopis za Srpski jezik, književnost i kulturu – „Slovo“. Najnoviji 54. broj posvećen je obilježavanju dva vijeka od objavljivanja Srpskog rječnika (1818 – 2018) Vuka Stefanovića Karadžića.

U ime organizatora, Opštine Gacko, prisutne je pozdravio istoričar Milan Nikčević, a potom su o časopisu, njegovom nastanku i borbi, govorili prof. dr Budimir Aleksić i urednik časopisa, prof. Veselin Matović.

“Ovaj broj posvećen je jubileju Vuka Karadžića, gdje je Veselin Matović donio najvažnije tekstove o Vukovom djelu od strane naših najvećih lingvista i pisaca.  U 54 broja ovog časopisa vidi se ne samo borba Aktiva profesora srpskog jezika, na čijem je čelu Matović, nego se mogu pratiti i sva kulturna, politička i društvena dešavanja u Crnoj Gori u poslednjih četrnaest godina, počevši od preimenovanja Srpskog jezika kao nastavnog predmeta”, istakao je Aleksić.

Časopis je nastao 2004. godine, kao otpor u okolnostima pokušaja preimenovanja i marginalizacije Srpskog jezika, odnosno isključivanja iz obrazovnog sistema u Crnoj Gori.

“Časopis se pojavio sa određenim razlogom, i na žalost taj razlog još traje. U početku je to bio jedan bilten, izašlo je šest brojeva jer smo mislili da to više neće ni trajati, jer smo htjeli samo da zabilježimo to što se tada dešavalo. Međutim, borba još traje”, kaže urednik Veselin Matović, ističući da časopis izlazi isključivo zahvaljujući njegovim saradnicima, te da druge podrške nemaju.

Ono što najsnažnije povezuje srpski narod, kaže Matović, je Vukov književni jezik. Dva broja su do sada posvećena jubilejima Vuka Kardžića.

“Sve što postoji u srpskoj duhovnosti i kulturi skoncentrisano je u tri ključne tačke – Svetom Savi, Njegošu i Vuku Karadžiću, koje, kako naglašava Matović, u Crnoj Gori pokušavaju da izbrišu. Da nije bilo Vuka i Vukovog jezika mi ne bismo sada znali jedni za druge. Književni jezik je ta integrativna spona u jednom narodu i tu sponu moramo po svaku cijenu čuvati, i nikakva žrtva nije velika ni skupa za očuvanje imena jezika i pisma, jednako u Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Srbiji i bilo gdje Srbi da žive. Zato smo mi simboliku naše borbe za očuvanje imena Srpskog jezika u Crnoj Gori našli u Vuku, i zato je i časopis u znaku Vuka”, zaključuje Matović.

Podijelite vijest