Učenici SŠC „Pero Slijepčević“ obilježili Dan sigurnijeg interneta

U okviru projekta „Ja građanin“ (tema: Bezbjednost mladih na internetu) iz demokratije i ljudskih prava, učenici SŠC „Pero Slijepčević“, odjeljenje III MT, pod mentorstvom prof. Jovane Petković-Aćimović, nizom aktivnosti obilježili su Dan sigurnijeg interneta.

Učenici su srednjoškolcima dijelili edukativne flajere, realizovali radionicu „Mjere zaštite na društvenim mrežama“, u saradnji sa odjeljenjem IV G2, te održali javni čas „Bezbjednost mladih na internetu“. Cilj časa i radionice bio je da se ukaže na rizike sa kojima se mladi susreću na internetu, kao i da se identifikuju mjere zaštite.

Na radionici je prikazan edukativni video o tome šta sve mladi treba da znaju kako bi se zaštitili na internetu, a realizovan je i kviz kojim se ispitivala bezbjednost učenika na internetu. Na javnom času prikazan je film koji govori o negativnim iskustvima sa kojima se mladi suočavaju na internetu, kao i prezentacija, koju su učenici pripremili u saradnji sa profesorom informatike Predragom Šupićem.

Cilj učeničkih aktivnosti bio je da se ukaže na neophodnost odgovornog korištenja interneta. Sadržaje na internetu možemo stvarati svi, ali prilikom njihovog kreiranja trebamo biti usmjereni na unapređenje društvene svijesti, razmjenu znanja i ideja i stvaranja novih partnerstava, a ne na nanošenje štete drugima. Istaknuto je da naš zajednički zadatak treba biti stvaranje odgovornog i sigurnog onlajn okruženje za sve.

Slogan kampanje, koju provodi odjeljenje III MT jeste: „Vaša sajber sigurnost je naša briga“. Na javnom času, svojim školskim drugovima, kao i svim mladima poslali su sljedeće poruke: Prijatelje za dopisivanje pažljivo biraj, nepoznate osobe odmah blokiraj. Lozinku svoju nikom nemoj odati samo je roditelji mogu pogledati. Dobro zapamti u svojoj mudroj glavi da na internetu zauvijek ostaje što se tamo stavi. Nemoj misliti da je krivica tvoja i da pretjeruješ, razgovaraj o zlostavljanju sa osobom kojoj vjeruješ. Nastavnicima ili roditeljima odmah pokaži, ako neko od tebe nešto neukusno traži. Uvijek provjeri da li si se odjavio kada si posao na računaru obavio. Kad na internetu klikneš, pazi da računar virusom ne zaraziš. Znati s kim se dopisuješ vrlo je važno, jer se neki ljudi predstavljaju lažno. Lične podatke ne dijeli sa neznancima koliko god te mole. Nikad bez znanja roditelja nemoj uživo upoznati onlajn prijatelja. Na prijeteće poruke nikad ne odgovaraj, već sa osobom od povjerenja o njima razgovaraj. Ako znaš da prijatelja neko virtualno gnjavi, to odraslima istog trena prijavi. Poštuj lične granice i ne posjećuj neprimjerene stranice. Sve što te uznemirava ti „pohrani“, neka dokazi budu na tvojoj strani.

Učenici su pored pomenutih profesora izrazili zahvalnost direktoru škole, Radio Gacku i predstavnicima Zvanične internet prezentacije opštine Gacko.

Podijelite vijest