U toku arheološko istraživanje Ružine pećine u Pustom Polju kod Gacka

Povodom arheoloških istraživanja paleolita na području Istočne Hercegovine, Ružina pećina u Pustom Polju kod Gacka prva je stanica za arheologe koji su ovih dana na tom lokalitetu pronašli na stotine artefakata iz tog perioda.

To je bio razlog da načelnik opštine Vukota Govedarica danas razgovara sa arheolozima, profesorom Dušanom Mihailovićem sa Filozofskog fakulteta u Beogradu i Ivanom Grujić direktoricom Muzeja Hercegovine.

Kako su istakli, ova pećina je već 20 – 30 godina poznata kao arheološko nalazište i sadrži ostatke iz najranijeg perioda kamenog doba i iz paleolita.

„Došli smo da istražimo pećinu, da vidimo šta se od arheološkog materijala javlja u njoj. Takođe, došli smo sa ciljem da pokrenemo jedan veliki projekat istraživanja najranije praistorije na području Istočne Hercegovine, jer ovaj period nije bio dobro istražen, a smatramo da ovo područje ima veliki potencijal i da ćemo naići na dosta značajnih nalazišta iz najranije prošlosti“, rekao je profesor Mihailović, ističući da su prethodnih dana pećinu posjetili, te da su dosadašnji rezultati istraživanja donijeli izvanredne rezultate.

Načelnik Govedarica izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je Gacko selektovano kao podneblje koje ima bogato kulturno istorijsko nasleđe.

„Drago mi je što sam imao priliku da ugostim profesora Mihailovića i gospođu Grujić, i da smo razgovarali o svim aktivnostima koje oni preduzimaju i koje će raditi i u narednim godinama. Nadamo se da ćemo vrlo brzo i Ružinu pećinu kao i ostale staviti u jednu vrstu turističke ponude gdje će svi turisti, imati šta da vide“, rekao je Govedarica, dodajući da će ovo neistraženo područje biti jednako interesantno i lokalnom stanovništvu.

Direktor Muzeja Hercegovine, Ivana Grujić, istakla je da će od ovih istraživanja korist imati naučna, kulturna ali i šira društvena zajednica, u smislu kulturnog turizma i unapređenja turističke ponude Gacka i Hercegovine.

„Muzej Hercegovine iz ovog perioda koje obuhvata istraživanje ne posjeduje artefakte. Imamo samo sporadične nalaze iz neolita, pa će Muzej imati izuzetnu korist iz svega ovoga, jer će se na stalnim postavkama naći i predmeti iz tog perioda. Rezultati istraživanja biće dostupni u publikacijama ali i kroz izložbu na kraju projekta, koja će se vidjeti u svim opštinama Istočne Hercegovine“, kazala je ona.

Ova istraživanja se realizuju u okviru međunarodnog projekta koji se realizuje u saradnji sa Univerzitetom u Vinipegu u  Kanadi, a trajaće sedam godina. Filozofski fakultet u Beogradu je partner na projektu, a u istraživanja je uključen i Muzej Hercegovine.

Podijelite vijest