Svečanom akademijom otvorena manifestacija Ćorovićevi susreti pisaca – 26. Međunarodni naučni skup istoričara u Gacku
Svečanom akademijom na kojoj je posthumno, za životno djelo, akademiku Bogumilu Hrabaku dodijeljena nagrada „Vladimir Ćorović“, sinoć je otvorena manifestacija Ćorovićevi susreti pisaca – 26. Međunarodni naučni skup istoričara u Gacku. U ime Matice srpske i Filozofskog fakulteta nagradu je preuzeo generalni sekretar Matice, prof. dr Milan Micić, koju mu je tokom svečanosti uručio predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ Gacko, profesor Aleksije Grgur.
Paroh Prve gatačke parohije Saša Kojović pozdravio je prisutne na početku svečanosti, a potom se prisutnim naučnim radnicima, ali i gostima, u ime organizatora obratio i profesor Grgur. Istakao je da je ovo najznačajniji srpski skup istoričara, koliko po onome što je njegova tradicija, toliko i po tome gdje se održava.
„Ovogodišnji laureat nagrade „Vladimir Ćorović“, bio je, između ostalog, i prvi učesnik susreta u Gacku, prije 26 godina. Na taj način vraćamo jedan dug prema čovjeku koji se između ostalog nakon rata 90-ih godina, odazvao i obrazovnom sistemu Republike Srpske i došao u Banja Luku i prenosio znanja našim studentima“, rekao je Grgur.
Kako je rekao, zadatak „Prosvjete“ u Gacku je da bude dobar domaćin i održi ognjište srpske tradicije i istoriografije.
„Čini mi se da nema zvučnijeg skupa u čitavom srpskom narodu, i to je ono me čini neizmjerno ponosnim. A zaista kada pogledamo sva ova imena od Novog Sada do južnih srpskih zemalja, ne postoji, ubijeđen sam, mjesto koje je tako odgovorilo na ono što je istorijski zov naše tradiije i našeg naroda“, istakao je on.
Grgur je još dodao da se ove godine navršava 20 godina od početka izlaženja Časopisa za književnost i kulturu „Nova Zora“, koja je, kako je istakao, čedo Ćorovićevih susreta.
Tim povodom, na akademiji se obratio i profesor dr lingvističkih nauka, Miloš Kovačević, koji se osvrnuo na značaj ovog časopisa, ističući da je on slika srpske kulture iz koga je proistekla i nastala „Prosvjeta“.
„Kada pogledate šta je Nova Zora uradila za ovih dvadeset godina, da smo objavili dvije bibliografije, u kojima je učestvovalo više od 1500 autora, sa više od 4000 tekstova koji su objavljeni iz različitih oblasti jezika, književnosti, istorije i umjetnosti, onda se na najbolji način može pokazati šta je Nova Zora značila ne samo Hercegovini, nego i za Srpsku kulturu uopšte“, rekao je prof. Kovačević, izražavajući nadu da će se naći način da se prevaziđu trenutni finansijski problemi koji onemogućavaju redovno štampanje časopisa.
U svojstvu potpredsjednika Matice srpske, prisutne je pozdravio i akademik Jovan Delić, koji je u ime ove književne, kulturne i naučne institucije svima poželio bogat i plodonosan rad.
Poslednji srpski polihistor, istoričar, univerzitetski profesor, naučni radnik Bogumil Hrabak, radio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Vojnoistorijskom institutu, Institutu društvenih nauka, Filozofskom fakultetu u Prištini, Novom Sadu, Nikšiću, Banjaluci i Kosovskoj Mitrovici. Njegova biblioteka broji više od 600 naslova. Njegova djela utemeljena su na strogim principima istorijske metodologije i prvenstveno su namijenjena stručnim čitaocima. Bavio se temama koje su hronološki i tematski bile raznovrsne i raznolike.
„Gotovo svaki njegov prilog utemeljen je na impozantnom broju arhivskih podataka. Takav pristup radu i toliku naučnu produktivnost mogao je da ima samo neko ko je u korist nauke bio spreman da podnese mnoge lične žrtve, odričući se mnogih životnih sadržaja“ rekao je dr Radmilo Pekić, obrazlažući odluku žirija za dodjelu nagrade.
Znameniti Hercegovci kroz istoriju, ovogodišnja je tema skupa, koja je ove godine okupila istoričare iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore, čime je ova manifestacija danas nastavljena u Parohijskom domu u Gacku.
I ovogodišnji Ćorovićevi susreti – Naučni skup istoričara, održavaju se u organizaciji SPKD „Prosvjeta“ Gacko, a pod pokroviteljstvom Opštine Gacko i preduzeća “Rudnik i Termoelektrana” Gacko.