Svečanom akademijom obilježena stogodišnjica od završetka Velikog rata

Svečanom akademijom u gatačkom Domu kulture sinoć je obilježena stogodišnjica od završetka Velikog rata, u organizaciji SPKD “Prosvjeta” Gacko.

Hor Muziče škole “Sveti Roman Melod” akademiju je otvorio pjesmom “Tamo daleko”, himnom vaskrsle srpske vojske na Krfu, čiji je autor Đorđe Marinković.

Prigodnu besjedu i istorijski čas, održao je profesor istorije u SŠC “Pero Slijepčević” Gacko, Dragomir Lažetić.

“Ugledajući se na svijetle uzore, poštujući slobodarske tradicije svoga naroda i shvatajući odbranu otadžbine svojom svetom dužnošću i obavezom, nećemo dozvoliti da tragovi naše slavne istorije budu pokriveni prašinom, a pamćenje i sjećanje je najljepši i trajan spomenik djelu i žrtvama našeg naroda u Velikom ratu”, rekao je Lažetić. 

Lažetić je tokom svog obraćanja hronološki naveo neke od događaja u Evropi i svijetu. 

“Godine Prvog svjetskog rata istorijski velike godine Srbije, kada je svojim pobjedama stekla svjetsku slavu, a to su godine najvećeg stradanja Srpskog naroda i vojske dovedenog do pitanja opstanka. Neki politički hegemoni od Srpskog naroda traže da zaboravi svoju istoriju, osnovne nacionalne vrijednosti, svoju kulturu, vjeru, da se trajno odrekne nacionalnih interesa i ciljeva, da postane pokoran narod bez korjena, koji se lomata po balkanskim vrletima. Pa tako obilježavajući stogodišnjicu od završetka Velikog rata zaboravljaju da je naš Srpski narod u ulozi Davida nepokolebljivo stajao ispred Golijata, u ime humanizma i odbrane univerzalne vrijednosti ljudskog roda”, istakao je profesor Lažetić.

U sali Doma kulture, sinoć je bila istaknuta zastava Srpskog naroda, koju je sa Solunskog fronta u Trebinje donio ratnik Savo Vuković. O njenoj slavi sinoć je govorio Savov unuk – Vujadin Vuković, predsjednik Udruženja potomaka i poštovalaca u ratovima od 1912 – 1918. godine. Prema njegovim riječima, ova zastava je prošle godine restauirana u Beogradu i od tada se nalazi kao stalna postavka muzeja u Trebinju.

“Igrom slučaja nakon sto godina ova zastava je zasijala svojim punim sjajem, i daje nadahnuće novim generacijama kako treba biti prožet idejom za srpstvo i slobodu”, rekao je Vuković.

U večeri sjećanja na najznačajniji perod naše istorije, učenici osnovne i srednje škole iz Gacka, Dragana Babić, Katarina Buha i Una Vuković, recitovali su pjesme “Otadžbina”, “Plava Grobnica” i “Prkosna pesma”. Učenica Anđela Prstojević govorila je odlomak iz knjige “1915 – Tragedija jednog naroda”, dok je pjesmu o Gavrili Principu, koju je napisao podpredsjednik Prosvjete u Gacku, Jovan Delić, govorila profesor Srpskog jezika, Anđelina Nikčević. O vojvodi Radomiru Putniku uz gusle je pjevao srednjoškolac, Miloš Lučić.

Prvi svjetski rat ili Veliki rat od 1914 – 1918, po razmjerama, uništavajućim rezultatima ljudi, materijalnih dobara, masovnoj upotrebi milionskih armija i ratne tehnike, po gubicima prevazišao je sve dotadašnje ratove, pa se i nazvao Veliki rat. Glavne ratne operacije su vođene u Srbiji, Crnoj Gori, Rusiji, Francuskoj, Belgiji, Poljskoj, Rumuniji, Grčkoj. Trajao je 4 godine i tri i po mjeseca. Broj zaraćenih država 36, a rat se vodio na teritoriji 14 država, broj mobilisanih vojnika 70 miliona, broj pogunulih 10 miliona, 21 milion ranjenih, a ratnih vojnih invalida 3,5 miliona.

Pored predstavnika Prosvjete, akademiji su prisustvovali predstavnici lokalne vlasti, učenici osnovne i srednje škole, profesori, kao i svi zainteresovani građani.

Podijelite vijest