Purović: Atipičnu školsku godinu uspješno privodimo kraju

Polako se bliži kraj ove, u svakom smislu specifične školske godine za srednjoškolce. Pandemija virusa korona sve je poremetila, no u svim tim atipičnim okolnostima nastavno osoblje i učenici prilagodili su se aktuelnoj situaciji, te program rada izvodili u novim uslovima, poštujući nove standarde.

Direktor Srednjoškolskog centra „Pero Slijepčević“  Gacko, Aleksandar – Saša Purović, apostrofirao je ovu školsku godinu, koja je na izmaku, kao izuzetno tešku, ali i uspješnu.

„Ova školska godina počela je kao nijedna ranije, da kažemo, malo čudno. Našli smo se u nezgodnoj situaciji, časovi su bili skraćeni po 20 minuta. Radilo se u odjeljenjima, koja su podijeljena u grupe sa najviše 18 učenika i sama ta situacija i te čudne okolnosti su nas primorale da nastavu prilagodimo novoj situaciji i nekim novim standardima. Međutim, nastavnici su najzaslužniji za iznošenje tog tereta koji sa sobom nosi pandemija, njen uticaj na obrazovni sistem i ovakav vid izvođenja nastave. Mogu reći da se i ova školska godinu, u skladu sa svim navedenim okolnostima uspješno privodi kraju“, kazao Purović.

Posla je bilo mnogo, kako za profesore tako i učenike. Specifičnost leži i u činjenici da su sva takmičenja, održana u on – lajn formatu, ako izuzmemo Male olimpijske igre, gdje epidemiološka situacija nije dozvolila ovaj vid nadmetanja.

„Uprkos pandemiji, takmičenja su organizovana iz svih predmeta što je planirano kalendarom takmičenja za tekuću školsku godinu. Takmičenja su organizovana on – lajn i sada ako pogledamo tu neku ljekarsku sujetu koja je u nastavnicima i njihovu roditeljsku ljubav, mislim da je ta roditeljska ljubav prevladala da se rad sa učenicima nastavio kao da pandemije nema i da su ti neki rezultati takmičenja možda čak i mjerodavniji u ovim okolnostima, jer zaista mogu reći da je na nivou naše regije objektivnost nastavnika bila na novou, ništa manje nego kada su redovna takmičenja bila u pitanju“, rekao je Purović.

SŠC „ Pero Slijepčević“ Gacko ima dugu tradiciju, a dobri rezultati postižu se isključivo dobrim i predanim radom na relaciji profesor – učenik. Upravo tako nešto najbolje oslikava i uspjeh naših učenika na ovogodišnjim takmičenjima.

„Iz predmeta „Mehanika“ kod profesorica Milanke Okiljević, prva tri mjesta na regionalnom takmičenju osvojili su učenici Đorđe Jegdić, Dušan Sušić, Petar Drašković. Bili su pozvani na Republičko takmičenje, međutim ove godine neće biti održano. Predmet „ Kompjutersko konstruisanje“ pod mentorstvom profesorica, Olge Lažetić, Rade Mastilović i Veronike Milović, imali smo takođe puno uspjeha. Prvo mjesto osvojio je Jovan Bejatović, treće Stefan Okiljević, četvrto Luka Ivanović, no i ovdje je bez Republičkog takmičenja za ovu godinu. Srpski jezik, mentor Anđelina Nikčević, prvo mjesto Bojana Radmilović, drugo Tijana Bejat, obje su bile pozvane na Republičko no i tu se nije održalo. Takmičenje u recitovanju, pod mentorstvom Anđeline Nikčević, učenik Ilija Ćorović bio je drugi na regionalnom takmičenju i treći na Republičkom takmičenju. Istorija, pod mentorstvom profesora Dragana Lažetića, treće mjesto Andrea Kovačević. Ruski jezik, i tu naša dva učenika ispunila su uslov za Republičko takmičenje pod mentorstvom profesorice Mirjane Slijepčević, učenici Anđela Crnogorac i Miloš Šupić, bez Republičkog takmičenja i ovdje“, naglašava direktor Purović, ponosno izgovarajući imena profesora i učenika.

On dodaje da nije bilo svejedno raditi u vremenu, kada se nastava izvodila on – lajn. Svakako, po njegovim riječima najviše su izgubili „dobri“ učenici, koji su bili uskraćeni da čuju živu riječ profesora.

„Profesorima je to dodatna obaveza, i profesori zaista moraju biti više aktivni, „budniji“ za vrijeme on – lajn nastave, ali i ove skraćene nastave. Daju mnogo više sebe učenicima, pokušavaju da koliko toliko nadomjeste to nešto što je izgubljeno i mislim da je dosta toga urađeno. Međutim, što se tiče učenika, moje viđenje, a mislim da mnogo ne griješim kada kažem da je ovo jedan veliki hendikep za dobru djecu, koje je u našoj školi zaista mnogo. Naša srednja škola ima dugu tradiciju, izvanrednih rezultata, dobrih učenika. Teret ti dobri đaci nose sa dvije strane. Sa jedne strane što dosta toga što bi za vrijeme redovne nastave naučili kada čuju živu riječ nastavnika to ne može da zamijeni, a druga strana, oni moraju da ulože mnogo više rada da postignu svoje rezultate od kojih nisu odustali i ja im i ovom prilikom čestitam na tome. Oni nose teret, jer te domaće zadatke rade doslovno i za „slabije“ đake.  Imamo dobre generacije i učenika koji i dalje uče zbog svog znanja, svoje budućnosti, no imamo svakako i one koji će to nešto malo i prepisati i na neki način iskoristiti. Nije veliki broj tih učenika, ali svakako to je nešto što postoji, što ne treba prećutati i što je loša strane medalje“, naglasio je Purović.

Ponosan je na još jednu generaciju maturanata, pred kojim su neke nove životne i profesionalne obaveze.

„Kada su maturanti u pitanju, u toku su maturski ispiti. Završavaju svoje srednjoškolsko obrazovanje i spremaju se za prijemne ispite na raznim fakultetima. Većina njih će fakultet upisati u Srbiji, dobar dio na tehničkim fakultetima Novi Sad, Beograd, mada ima dosta zainteresovanih i kada su Banjaluka i Univerzitet u Istočnom Sarajevu u pitanju. Gimnazijalci i gatačka „Gimnazija“ – to je nešto što ima tradiciju dugu 100 godina, od „Niže realne“ na ovamo, i to je neka tradicija koja obavezuje i koja sigurno i u ovom vremenu kada znanje nije previše na cijeni, ipak pokazuje svoj sjaj i svoj uspjeh. Ne treba zanemariti ni učenike Stručnih tehničkih škola, vidite rezultate njihovih takmičenja, jedan dio njih se opredijeli za Mašinski fakultet, ETF i sve srodne struke. Uvijek ostaje nada da će kada oni završe svoje fakultetsko obrazovanje ponovo doći da žive i rade u Gacku. Nada polako blijedi ali još uvijek živi“, dodao je direktor Purović za kraj našeg razgovora.

Podsjećamo, ova školska godina se završava osmog juna, kada počinje ljetnji raspust.

Podijelite vijest