Počeo 22. Naučni skup istoričara na temu: „Osam vijekova Svetosavlja u Hercegovini“

Manifestacija Ćorovićevi susreti pisaca – 22. Međunarodni naučni skup istoričara, počeo je jutros polaganjem cvijeća na spomenik palim borcima Otadžbinskog rata, a nakon toga je uslijedila posjeta spomen sobi. Rad naučnog skupa na temu „Osam vijekova Svetosavlja u Hercegovini“ nastavljen je u sali Parohijskog doma u Gacku.

Ovogodišnja nagrada „Vladimir Ćorović“, naknadno će biti uručena akademiku Momčilu Spremiću za životno djelo, redovnom profesoru Filozofskog fakulteta u Beogradu (u penziji) i redovnom članu Srpske akademije nauka i umjetnosti.

U ime organizatora riječi dobrodošlice prisutnima je uputio predsjednik SPKD „Prosvjeta“ Gacko, Radomir Vučković. On je istakao da kontinuitet koji traje 22 godine, je jedan od razloga zašto se Ćorovićevi susreti u Gacku organizuju i u doba epidemije korona.

„Ove godine smo organizovali manifestaciju u izmijenjenim uslovima. Izostavili smo svečanu akademiju i masovnije okupljanje. Ovi susreti daju rezultat prije svega kod učenika srednje škole, članova istorijske sekcije, jer je poznato da su djeca iz Gacka na takmičenjima u RS čak 12 godina zaredom zauzimali prvo mjesto. Smatram da je za to, jednim dijelom, zaslužna i ova manifestacija“, rekao je Vučković.

Za razliku od prethodnih godina, autori su na zahtjev organizatora pripremili radove ranije, što je omogućilo da se zbornik radova sa Ćorovićevih susreta po prvi put štampa prije održavanja samog skupa. Za štampu je pristiglo 25 radova različite tematike i hronološkog okvira, a pozitivne recenzije za objavljivanje sa različitim naučnim kategorijama dobilo je 20 radova.

„Možemo reći da je to prava mala biblioteka u kojoj se može naći preko 550 imena istoričara širom naših prostora i zemalja u okruženju“, zaključio je Vučković.

Profesor dr Darko Đogo, jedan od učesnika naučnog skupa, kaže da je ova tema izuzetno značajna jer je Srpski narod tek sa Svetim Savom, iako je imao i episkope i kraljeve prije Nemanjića, našao svoj odraz koji je kasnije kroz vijekove održavao.

„Ovaj naučni skup ima zadatak da nas podsjeti na sve dimenzije i dubine Svetosavlja u ovih osam vijekova i da nama u jednom širem kontekstu svjedoči o neprekidnom jedinstvu srpskog kulturnog, civilizacijskog, vjerskog i crkvenog prostora kroz ove vijekove, kao zalog takvog istog jedinstva za sledećih osam vijekova“, naglasio je Đogo.

Dr Draga Mastilović, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, ističe da je tema „Osam vijekova Svetosavlja u Hercegovini“ značajna ne samo za Hercegovinu, nego za cio Srpski narod.

Za danas je planirana posjeta RiTE Gacko i nastavak rada naučnog skupa. Sutra je u planu posjeta manastiru u Danićima – istorijski čas i predstavljanje Prosvjetinih izdanja i književno istorijski čas u Foči na Bogoslovskom fakultetu.

Ćorovićevi susreti se i ove godine održavaju u organizaciji SPKD “Prosvjeta“ Gacko, a pod pokroviteljstvom Opštine Gacko i Eparhije ZHiP.  

Podijelite vijest