OŠ “Sveti Sava” Gacko: Odluka o organizovanju nastave i organizaciji rada zaposlenih za vrijeme vanredne situacije

U skladu sa Naredbom Ministarstva prosvjete i kulture RS, direktor JU OŠ „Sveti Sava” Gacko, Nikola Milinković, donio je Odluku o organizovanju nastave i organizaciji rada zaposlenih za vrijeme vanredne situacije.

I

  1. Svaki odjeljenjski starješina je dužan, ako već nije, formirati vajber grupu sa svojim odjeljenjem. U svim vajber grupama je neophodno predočiti pravila rada i ponašanja u toku izvođenja ovog vida nastave.
  2. U saradnji sa učenicima, razredni starješina je dužan da napravi posebne vajber grupe po predmetima, ukoliko već ne postoje. U tim grupama će se nalaziti učenici i predmetni nastavnik. Odjeljenjski starješina, kada formira grupu učenik-predmetni nastavnik, može istu napustiti. Predmetni nastavnik u vajber grupi uspostavlja svoj način komunikacije sa učenicima u vezi svog predmeta i postavlja svoja pravila.

Nastavnici razredne nastave, po potrebi, mogu u okviru svog odjeljenja formirati više vajber grupa po predmetima, radi lakše saradnje u realizaciji nastavnog gradiva.

  • U već postojeće zajedničke grupe (nastavnici, roditelji, učenici) odjeljenjske starješine su dužne uključiti predstavnike rukovodstva škole ili stručne službe škole po sljedećem rasporedu:

• I, II,III  razred: Mirjana Nenadić

• IV,V,VI razred: Nikola Milinković

• VII,VIII,IX: razred Jelena Doder

  • Nastavnici su dužni pratiti „Školski čas“ na RTRS-u i raditi isključivo emitovane nastavne sadržaje. To ne znači da ne treba raditi ništa. Potrebno je zapisivati sadržaj TV časova, a onda davati dodatna pojašnjenja vezana za taj nastavni sadržaj. Znači, treba da se daju dodatna pojašnjenja učenicima, ali bez širenja obima gradiva,tek nakon sveukupno završene nastave za taj dan na RTRS-u.
  • U vajber grupama nastavnik može da dogovori sa učenicima bilo koji drugi način komunikacije (e-mail, gugl učionica, društvene mreže, skajp,…). Svakome stoji na raspolaganju mogućnost vlastitog izbora komunikacije sa učenicima.
  • Način vođenja evidencije i pisanje sedmičnog izvještaja: Svi nastavnici će na svoj mejl dobiti obrazac sedmičnog izvještaja sa jednim popunjenim modelom. Izvještaji se pišu po razredima, a ne po odjeljenjima (izvještaj za VI,VII,…). Znači ako predajete u 3 odjeljenja sedmog razreda pišete jedan izvještaj za sva 3 odjeljenja sumarno, a ne pojedinačno. Ukoliko predmetni nastavnik nema nikakvih povratnih informacija od učenika u toku radne sedmice, dužan je da obavijesti roditelje učenika lično ili preko razrednog starješine. Izvještaji će se slati e-mejlom najkasnije u subotu do 12 časova, po sljedećem rasporedu:

•I , II i III razred: Maja Beštić

•IV,V,VI,razred: Nikola Milinković

• VII,VIII,IX razred: Jelena Doder

Nastavnici su dužni da redovno šalju izvještaje, i ne mogu to raditi retroaktivno.
Nastavnici koji ne budu poslali izvještaj na vrijeme, biće evidentirani da nisu izvršili svoje radne obaveze. Shodno tome, rukovodstvo škole će preduzeti određene disciplinske mjere. Izvještaj o realizovanim aktivnostima nastavnika biće objavljeni na fejsbuk profilu škole svakog ponedjeljka, kao i proslijeđeni Ministarstvu prosvjete i kulture i RPZ-u.

  • Nastavnik lično mora da vodi svoju evidenciju o angažovanosti i napretku učenika koja će kasnije služiti kao dokaz i koja će biti neophodna za popunjavanje sedmičnih izvještaja. Ona obuhvata: nastavnu jedinicu, datum i imena učenika koji su poslali povratnu iformaciju (fotografiju zadaće, zvučni zapis, video zapis, poruku, mejl i sl.), zapažanja nastavnika o tom učeniku (tačnost urađene zadaće, angažovanost, motivisanost za rad i sl.). , način na koji je ostvarena komunikacija sa učenicima, zabilješke o učenicima koji nemaju mogućnost za praćenje (nemaju knjige kod sebe, nemaju prisup računaru, nemaju dovoljno informatičkog znanja za određene aktivnosti i sl.) Po dobijenoj fotografiji sa urađenom zadaćom, nastavnik je evidentira u svoju ličnu evidenciju nakon čega može da je obriše. Na sedmičnom nivou je potrebno čuvati po jedan uzorak iz svakog odjeljenja. Ukoliko se radi o gugl učionici ili privatnoj fejsbuk grupi, brisanje nije potrebno.
  • Svi nastavnici razredne i predmetne nastave su u obavezi da budu na raspolaganju učenicima i roditeljima svakog radnog dana u periodu od 9:00 – 18:00. Ovo vrijeme je obavezujuće za sve nastavnike. Po potrebi učenika, mogućnosti i želji nastavnika, međusobnim dogovorom nastavnici mogu biti na usluzi učenicima i u drugom vremenskom periodu.
  • Predmetni nastavnici predmeta za koje još uvijek nema časova na RTRS-u (demokratija, italijanski, ruski i francuski jezik) su dužni da, u skladu sa svojim NPP, šalju djeci materijal za rad i realizuju nastavne jedinice, vodeći računa da ne preopterete učenike. Kada počne nastava na RTRS-u, obavezni su se pridržavati uputstava koja važe za sve ostale nastavnike.
  • Nastavno osoblje produženog boravka (nastavnici razredne nastave), po potrebi će biti na usluzi nastavnicima razredne nastave centralne i područnih škola.
  • Škole u kojima su angažovani asistenti koji pružaju tehničku podršku učenicima sa smetnjama u razvoju će, u dogovoru sa roditeljima/starateljima učenika, dogovoriti način njihovog angažovanja za vrijeme trajanja ovog vida nastave.

I

Za postavljanje informacija na fejsbuk  stranici škole zadužuje se direktor i pomoćnik direktora. Za ostalu potrebnu podršku svima nastavnicima u vezi korišćenja informacione tehnologije za realizaciju nastave na daljinu, zadužuje se: Zagorka Radmilović.

II

Ovakav način organizacije i realizacije nastave za vrijeme trajanja vanredne situacije će se sprovoditi kako je navedeno u tački 1. ove Odluke, i počinje od 25.3.2020. godine.

III

Radno vrijeme u normalnim okolnostima rada škole je, za sve radnike škole, 8 sati dnevno. U trenutnoj vanrednoj situaciji, za sve radnike škole radno vrijeme je 24 sata i svi zaposleni moraju da budu na raspolaganju u izvršavanju svakodnevnih radnih obaveza. Svaki član kolektiva je obavezan da svoje radne obaveze izvršava profesionalno, odgovorno i savjesno.

IV

Za vrijeme trajanja vanredne situacije organizuje se dežurstvo rukovodstva škole i stručnih saradnika, po međusobnom dogovoru na sedmičnom nivou. U zavisnosti od posla, po potrebi, stručni saradnici će raditi i po pozivu direktora. Stručni saradnici, pomoćnik direktora, direktor, po mogućnosti mogu jedan dio posla raditi i od kuće.

V

  1. Vannastavno osoblje u kancelarijama (računovođa, sekretar, administrativno-pravni radnik, bibliotekar) rade po potrebi u zavisnosti od posla i po pozivu direktora i pomoćnika direktora. Ukoliko postoji mogućnost, jedan dio posla mogu raditi i od kuće.
  2. Vannastavno osoblje (domari, ložači i knjižničar) rade po potrebi u zavisnosti od posla i po pozivu direktora ili pomoćnika direktora.
  3. Vannastavno osoblje (higijeničarke), svaki dan radi jedna od njih, po međusobnom dogovoru, ali po potrebi i više njih, u zavisnosti od posla, po pozivu direktora ili pomoćnika direktora.

VI

U zavisnosti od situacije i po instrukcijama Ministarstva prosvjete i kulture i RPZ-a, ova Odluka se može dopunjavati u narednom vremenskom periodu.

VII

Odluka stupa na snagu danom donošenja.

Podijelite vijest