Održana Dvadeset prva redovna sjednica Skupštine opštine Gacko

Dvadeset prva redovna sjednica Skupštine opštine Gacko održana je u četvrtak, 22. februara u sali Skupštine opštine, u prisustvu 18 odbornika.

Na prijedlog načelnika opštine, dr Ognjena Milinkovića, na dnevni red je uvršten prijedlog Odluke o upisnim područjima za učenike Osnovnih škola u opštini Gacko na razmaranje i dalje postupanje. Sa dnevnog reda su povučeni prijedlozi Programa korišćenja prihoda od posebnih namjena za šume u 2024. godini i Plana utroška sredstava po osnovu naknada od voda za 2024. godinu.

Prijedlog odbornika PDP, Radoice Antunovića da se prijedlog Odluke o pristupanju izradi Regulacionog plana „Industrijska zona – Gacko Jug“ i prijedlog Odluke o uslovima i načinu prenosa prava svojine ispod tržišne vrijednosti ili bez naknade na nepokretnostima u svojini Opštine, povuku sa današnjeg zasjedanja, nije dobio podršku odbornika.

Na dnevni red nisu uvršteni prijedlozi odbornice SDS, Jelice Bjeković i to: prijedlog Zaključka o regulisanju režima saobraćaja u naseljenim mjestima i ulicama opštine Gacko, prijedlog zaključka o razrješenju načelnika odjeljenja za inspekcijske poslove opštine Gacko i informacija o ugovoru između Opštine Gacko i Antikorozije u vezi izgradnje Sportske dvorane.

Dnevni red je dopunjen tačkom pokretanje Inicijative o izmjenama i dopunama odluke o komunalnim taksama koju je predložio odbornik PDP, Milan Gutović.

Nakon prihvaćenog dnevnog reda usvojen je Zapisnik sa Dvadesete redovne sjednice Skupštine opštine Gacko održane 27. decembra.

Usvojen je prijedlog Rezolucije o zaštiti i nepovredivosti prava Republike Srpske i jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj.

Rezolucijom se izražava oštro protivljenje tome da imovina Republike Srpske i imovina jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj, neustavnim odlukama Ustavnog suda BiH i samozvanog visokog predstavnika, postane državna imovina BiH.

Predsjednik Skupštine opštine Gacko, Rajko Papović, potvrdio je da su odbornici jednoglasno podržali pomenutu Rezoluciju.

„Spremni smo da očuvamo institucije Republike Srpske i samim usvajanjem ovog dokumenta dajemo podršku institucijama, rukovodstvu i uputićemo je svim relevantnim faktorima u Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Očekujem da će podršku dati sve opštine i gradovi u Srpskoj i onda je to jedinstven stav građana naše države o spremnosti odbrane RS i njenih interesa“, rekao je Papović.

Načelnik Milinković, istakao je da je usvojena Rezolucija kojom se brani Republika i državna imovina, veoma značajna kako za lokalne zajednice, tako i za Republiku Srpsku.

Prema njegovim riječima, u pitanju je važna odluka i jasan stav prema Republici Srpskoj i borcima koji su utkali svoje živote u njene temelje.

Odbornici su jednoglasno usvojili i prijedlog Poslovnika o dopunama Poslovnika o radu Skupštine opštine Gacko. Poslovnik je proširen tačkom – Savjet za razvoj poljoprivrede i sela, koji će razmatrati pitanja iz nadležnosti opštine koja se odnose na selo.

Usvojen je i Prijedlog Odluke o usklađivanju Odluke o osnivanju mjesnih zajednica, organizaciji i radu na području opštine Gacko kao i Odluka o upisnim područjima za učenike osnovne škole u opštini Gacko. Odlukom je definisano šest upisnih područja i precizirano je kom upisnom području pripadaju određena sela i naselja.

Sa 11 glasova „za“, dva protiv i pet uzdržanih, usvojen je i Prijedlog Odluke o pristupanju izradi Regulacionog plana „Industrijska zona – Gacko Jug“.

Obuhvat regulacionog plana „Industrijska zona – Gacko Jug“ odnosi se na zemljište površine 223,7 ha koje se nalazi van urbanog područja, udaljeno 5 km od centra, sa obje strane magistralnog puta M20, na pravu Gacko – Bileća, nakon skretanja prema lokalitetu „Košuta“. U grafičkom prikazu predstavljen je inicijativa za izradu solarne fotonaponske elekrtane „Gacko“, označene na gore pomenutoj površini.

Odbornika PDP, Radoicu Antunovića, interesovalo je ko je bio inicijator za izradu plana i zašto se žuri sa izradom. Gutovića je interesovalo da li su riješeni imovinsko pravni odnosi na pomenutom lokalitetu, a odbornik SNSD Siniša Šuković, pitao je da li Reulacioni plan možemo usvajati bez Urbanističkog.

Odornica SDS, Jelica Bjeković, rekla je da odluka ne sadrži dovoljno jasnih informacija, kao ni obrazloženje iste. Pitala je zašto površinu koja je pašnjak koristimo za izgradnju solarne elektrane.

Načelnik Milinković je pojasnio da se radi o pašnjaku druge klase, o parceli koja je u potpunosti vlasništvo Repulike Srpske, te da će se o svemu raspravljati na stručnoj raspravi.

„Svakako da nećemo dozvoliti da se uništava dio parcele koji pokriva borova šuma. Napominjem da se radi o zemljištu koje je prije rata bilo vojni poligon, i na kome je prije rata kada je bilo mnogo više stoke, bila zabranjena ispaša većim dijelom“, pojasnio je Milinković.

Darka Unković, načelnik nadleženog odjeljenja koje je predlagač ove inicijative, pojasnila je da je u pitanju inicijativa koju je moguće izmijeniti, a koja će u međuvremenu biti usaglašena sa višim planskim dokumentima.

Prijedlog Odluke o uslovima i načinu prenosa prava svojine ispod tržišne vrijednosti ili bez naknade na nepokretnostima u svojini Opštine Gacko usvojen je sa 16 glasova. Jedan odbornik je bio uzdržan i jedan protiv.

Ovom odlukom propisuju se uslovi raspolaganja nepokretnostima u svojini opštine Gacko, odnosno prenosa prava svojine na nepokretnostima ispod tržišne vrijednosti ili bez naknade, a u cilju realizacije investicionog projekta od posebnog značaja za lokalni ekonomski razvoj. Kao takvom, u smislu ove Odluke, smatra se investicija čija ukupna vrijednost iznosi najmanje 5 miliona maraka i omogućava zapošljavanje najmanje 30 novih radnika.

Pravni osnov za donošenje ove odluke sadžran je u Zakonu o stvarnim pravima, a glavni cilj je ekonomski i socijalni napredak i razvoj realnog sektora na području opštine Gacko, radi realizacije investicija koji u krajnjem slučaju imaju zapošljavanje i otvaranje novih proizvodnih radnih mjesta koja su od izuzetnog značaja za lokalni ekonomski razvoj.

Antunović je i za ovu tačku predlagao da se povuče sa dnevnog reda ili da se u drugom slučaju, usvoji u formi nacrta, te da se do narednog zasjedanja isprave određeni nedostaci.

Milinković je dalje pojasnio da Skupština opštine donosi odluku o utvrđivanju posebnog interesa na osnovu kojeg se pristupa realizaciji potencijalnog investicionog projekta.

„Svaka pojedinačna investicija ukoliko se pojavi moraće biti definisana posebnim ugovorom, koji će morati da potvrdi Skupština. Ono što nam je sugerisano iz Ministarstva uprave i lokale samouprave i Ministarstva finansija, je to da će svaki investitor koji dođe ovdje morati da se registruje u opštini Gacko radi poreza i doprinosa i svakako da će i to doprinijeti daljem razvoju“, rekao je Milinković.

Po ovoj tački dnevnog reda, obratio se poslanik u Narodnoj skupštini RS, Vukota Govedarica,  koji je stav o ovoj, kako je rekao, kompleksnoj temi, iznio ispred političke organizacije kojoj pripada (SDS).

Upućujući na potencijale rizike koje Odluka nosi, i procese koji se trenutno vode u Ustavnom sudu BiH koji entitetima i lokalnim zajednicama osporava pravo nad imovinom, Govedarica je rekao da SDS podržava ovu odluku, te da su za svaki vid investicija i investiranja.

On je na početku obraćanja obavijestio odbornike i javnost, da su za područje naše opštine već spremna dva idejna rješenja za izradnju solirane elektrane snage 140 megavata.

„Podržavamo ovu odluku, ali moraćete da znate da ova odluka može da ima i poprilično teške pojedinačne posledice. Ono što svakako moram naglasiti, ne vjerujem da ijedan investitor može doći u Gacko, uložiti 5 miliona, a onda da dobije odluku nadležnog suda da je ta imovina blokirana, jer se ona odlukama Ustavnog suda ne vodi kao imovina opštine Gacko“, kazao je on.

Prihvatajući stavove poslanika Govedarice, Milinković je dodao da se odluka odnosi na čitavu imovinu opštine Gacko, da se njom stvara pravni osnov za neke buduće investicije, te da je lično spreman preuzeti sve rizike zarad potencijalnih investitora koji bi ulagali u našu opštinu.

Na jučerašnjem zasjedanju potrebnu većinu dobio je i Prijedlog Odluke o dodjeli na korišćenje dijela stambeno – poslovnog objekta i zemljišta za redovnu upotrebu objekta Teritorijalno vatrogasno-spasilačkoj jedinici Gacko („Odisej“).

Načelnica  odjeljenja za prostorno planiranje i civilnu zaštitu Darka Unković, obavijestila je odbornike o izvršenom inspekijskom pregledu u TVSJ Gacko, kojim su utvrđeni određeni nedostaci. Kako je navedeno u izvještaju inspektora, TVSJ nedostaje odgovarajući objekat (vatrogasni dom), a ovaj nedostatak prema ocjeni inspekcije smanjuje blagovremenost i efikasnost njihovih intervencija u cilju zaštite i spasavanja ljudi i materijalnih dobara, te ga je potrebno u što kraćem roku otkloniti kako bi se izbjegle nesagledive posledice.

Odbornici opozicije su bili protiv ovog prijedloga odluke, navodeći da se namjena pomenutog objekta okrene u svrhe organizovanja staračkog doma. Kako je rekao odornik Gutović (PDP), „za vatrogasce treba pronaći rješenje, ali to nije predložena lokacija“.

Kada je u pitanju formiranje objekta u svrhe staračkog doma, načelnik Milinković je objasnio da se mora posmatrati i finansijski aspekat, te da je u elaboratu koji je urađen navedeno da bi se morali izvesti određeni radovi kako bi se objekat „Odisej“ prilagpodio namjeni za smještaj starih lica.

„Sve to zahtijeva dodatna finansijska sredstva. Zahtijeva čak i izradnju mrtvačnice, a potrebna je i kvalifikovana radna snaga. Predlažem da odustanemo od te namjene“, kazao je Milinković.

Kako je rekao, vatrogascima bi se na korišćenje dao samo dio objekta na upotrebu, uz mogućnost dogradnje objekta montažno – demontanog tipa, a na ovoj lokaciji povećala bi se njihova mobilnost. Garaža, koja je smještena u centru ispod centralnog spomenika palim borcima, bila bi u ovom slučaju uklonjena.

Jednoglasno su usvojeni i prijedlozi Programa i Odluke o subvencionisanju dijela troškova javnih vodnih usluga vodosnabdijevanja, odvodnje otpadnih voda socijalno ugroženih kategorija na području opštine Gacko.

Problem redovnog plaćanja javnih usluga nastaje kada se zbog nepovoljne socio-ekonomske situacije u BiH javljaju kategorije stanovništva u stanju socijalne potrebe. Navedeni problem moguće je riješiti uspostavljanjem i implementacijom programa subvencionisanja javnih vodnih usluga od strane opštine Gacko.

Glasovima skupštinske većine usvojen je prijedlog Odluke o naplati dospjelih i neizmirenih potraživanja Javnog preduzeća „Vodovod“ Gacko od pravnih lica čiji je osnivač Opština Gacko i pravnih lica koja se finansiraju iz sredstava Opštine Gacko. Sa istim brojem glasova usvojen je Izvještaj o implementaciji Ugovora o pružanju javnih vodnih usluga Javnog preduzeća „Vodovod“ za 2023. godinu.

Izvještaj o radu Skupštine opštine Gacko za 2023. godinu usvojen je sa 11 glasova “za” i sedam uzdržanih. Skupština je od konstituisanja održala 20 redovnih i dvije svečane sjednice. U toku 2023. godine održano je ukupno pet sjednica, i to četiri redovne i jedna svečana.

Informacija o radu Savjeta mjesnih zajednica nije usvojena, jer su samo dva odbornika bila za usvajanje, dok je njih 16 bilo uzdržano.

Bez diskusije je usvojen i Izvještaj o radu komisija odbora i savjeta Skupštine opštine Gacko za 2023. godinu.

Prijedlog Programa korišćenja sredstava ostvarenih po osnovu eksploatacije mineralnih sirovina za 2024. godinu, dobio je podršku odbornika skupštinske većine. Planirana sredstva ostvarena po ovom osnovu iznose 32.000,00 KM, a namjenski će se koristiti za kontrolna ispitivanja kvaliteta ugrađenih materijala na izgradnji i rekonstrukciji gradskih ulica i lokalnih puteva.

Prijedlozi Plana utroška sredstava po osnovu naknada od voda i Programa uređenja gradskog građevinsko zemljišta za 2024. godinu, usvojeni su sa 11 glasova “za”, dok je sedam odbornika bilo uzdržano.

Za direktora Javne ustanove “Informativno kulturni centar” Gacko imenovana je Miljana Govedarica, diplomirani sociolog istraživač, na period od četiri godine.

Dužnosti je, zbog isteka mandata, razriješen Ljubomir Beštić kao v.d. člana Odbora za žalbe Opštine Gacko, a izabrana Aleksandra Ćeranić. 

Riješeno je više pitanja Imovinsko – pravnih odnosa, a Dvadeset prvo skupštinsko zasjedanje završeno je postavljanjem odborničkih pitanja.

                                                                   

Podijelite vijest