Obilježena 81. godišnjica stradanja u selu Dobrelja

Parastosom nedužno stradalim žrtvama kod spomen obilježja u selu Dobrelja, obilježena je 81 godina od zločina u ovom gatačkom selu. Zločin pripadnika Prvog partizanskog hercegovačko – crnogorskog udarnog bataljona nad trideset devet mještana, uglavnom staraca, djece i žena, dogodio se u zoru 4. aprila 1942. godine.

Načelnik opštine Gacko, dr Ognjen Milinković, rekao je da se nalazimo na svetom mjestu koje možemo sa pravom nazvati “Gatačka golgota”.

„Skupo smo platili podjelu i bratoubilački rat, ali na krvi mučenika nastaje spasenje. Neka krv naših predaka mučenika i krv naše braće koji se devedesetih godina dali živote za Republiku Srpsku, a koji su stradali zbog našeg opstanka na ovom prostoru, bude naš zavjet za budućnost i naš pogled u budućnost. Mi ćemo se vječno sjećati i pominjati naše pretke koji ovdje stradaše. Neka im je vječan pomen, a nama opomena za budućnost“, istakao je načelnik Milinković.

Mještanin Dobrelja i potomak stradalnika, Radenko Todorović, rekao je da velika subota 1942. godine ostaje da se priča, pamti i da nas sve opominje.

„Tog jutra su partizani ubili 39 ljudi, žena i djece. Prosječna starost svih ubijenih je 54 godine. Ispod 20 godina bilo je sedam mladića, čak četiri sina jedinca. Mi nikada nećemo zaboraviti naše pretke jer su imali čist obraz i razborit razum“, istakao je Todorović i zahvalio se okupljenom narodu, a posebno Opštini Gacko što je ovaj datum podigla na viši nivo.

Istorijski čas održao je profesor istorije u SŠC „Pero Slijepčević“, Nikola Tomanović.

Prema njegovim riječima, veličanstveni spomenik u Dobreljima, jedan je od prvih koji je podignut u bivšoj Jugoslaviji žrtvama komunističkog terora. Spomenik je opomena i podsjećanje da se bratoubilački rat nikada više ne dogodi i ne ponovi.

„Žrtva je pitanje identiteta, ne samo ličnog i porodičnog nego i kolektivnog, a bez tog identiteta u kome je ključ opstanka našeg naroda nema ni nacionalnog integriteta. Zato je naše da istinom, opomenom i upaljenom svijećom kažemo vječna im slava i hvala“, naglasio je Tomanović.

Vijence na spomen obilježje položili su predstavnici Opštine Gacko, Boračke organizacije Gacko i potomci stradalnika.

Današnjem pomenu u Dobreljima, pored potomaka i poštovaoca nevino stradalih civila, prisustvovali su i učenici Srednjoškolskog centra „Pero Slijepčević“ Gacko. Uz pomoć profesorice Anđeline Nikčević pripremili su prigodni recital, a srednjoškolac Vuk Nikolić, pročitao je svoj rad na temu Kultura sjećanja – Dobreljski krst stradanja.

Podijelite vijest