Košarka: Podvig Gačana u Foči

Trijumfom u Foči 78:84, u 17. kolu Prve lige RS, košarkaši Gacka napravili su podvig ravan senzaciji. Ekipa iz donjeg dijela prvoligaške tabele, bez klasičnog centra, ali i bez „klupe“ (igrala samo šestorica), junačkom igrom iznenadila je lidera šampionata, domaću Sutjesku.

Gosti su možda malu pomoć imali u čudnovato strogom kriterijumu sudija iz Istočnog Sarajeva, koji su svirali svaki kontakt, pa su ličnim greškama brzo opteretili centre domaćina, ali to nikako ne može umanjiti zasluženu pobjedu gostiju.

U ekipi Gacka nije bilo izrazito visokih igrača, ali su svi bili jako skočni i preciznog šuta, pa su podjednako dobro igrali na svim pozicijama. Gačani su bili predvođeni iskusnim Bogićevićem i Tepavčevićem, koje je pratilo čak 8 igrača mlađih od 20 godina. Sutjeska nije ličila na sebe, bez tečnosti u igri, sa mnogo grešaka i promašenih zicera, protiv izuzetno raspoloženog protivnika drugačiji ishod je bio nemoguć.

Prvo poluvrijeme završilo se sa pet poena prednosti za Gacko, a početkom 3. dionice domaćin je dodao gas i preokrenuo rezultat. Do kraja te četvrtine, bila je rezultatska klackalica, a početkom posljednje četvrtine sa dvije vezane trojke, Šolaje i Sekickog, Sutjeska dolazi do plus pet, 65:60. Kada je na 5. minuta prije kraja, Živanović ubacio trojku 71:64, činilo se da je goste stigao umor i da će domaćin rutinski privesti meč kraju. Gačani se ni tada nisu predavali, uspjeli su naći novu snagu, pa su brzo prišli na pola koša zaostatka 71:70, da bi trojkom odličnog Bogičevića, dva i po minuta prije kraja, ponovo poveli 73:75. Vođstvo je povećao Gojko Sudžum na 74:77, ali Sutjeska brzo odgovara i trojkom Živanovića poravnava rezultat 77:77.

U posljednji minut ušlo se trojkom Skoka za vođstvo Gacka 77:80. Uslijedila je greška domaćina i brz faul nad Bogičevićem, koji 25 sekundi prije kraja, sa linije slobodnih bacanja odlučuje pobjednika 77:82. Do kraja su se izvodila slobodna bacanja, domaćin je pogodio jedno, a gosti oba za konačnih 78:84.

Već u sledećem kolu naši košarkaši dočekuju ekipu “Borca” iz Banja Luke.