Istorijski čas dr Nemanje Devića „Vojska bezgrobna i ideja zavjetna (Zelengora, Lijevče polje, Zidani Most)“ izazvao veliku pažnju

U petak 8. septembra, sala Doma kulture u Gacku bila je pretijesna da primi sve zainteresovane za istorijski čas pod naslovom „Vojska bezgrobna i ideja zavjetna (Zelengora, Lijevče polje, Zidani Most)“ koji je u organizaciji Kluba Gačana Beograd, Opštine Gacko i Crkvene opštine Gacko održao dr Nemanja Dević.

Profesor istorije Milan Nikčević pozdravio je okupljene goste i organizatore, a posebno Dragana Popovića, potomka čuvene i stradalne porodice Popović sa Dražljeva, koji je za ovu priliku došao iz Čikaga.

Načelnik opštine Gacko dr Ognjen Milinković, i sam potomak stradalne porodice, pozdravio je prisutne i zahvalio se organizatorima i dr Deviću, rekavši da ćemo konačno čuti i vidjeti neke manje poznate podatke iz naše istorije.

U ime organizatora predsjednik Kluba Gačana iz Beograda Slobodan Boban Drašković je u svom govoru podsjetio da ovo zavičajno udruženje još od svog osnivanja 1987. godine gajilo hrišćansku težnju da „hodi u istini“.

Drašković je podsjetio da se predugo ćutalo o ustaškim zverstvima, kao i počinjenim zločinima nebraće koji su pravdani tzv. „lijevim skretanjima“.

“Gačani su sa koljena na koljeno odgajani tako da žive i umiru za srpsku slobodnu Hercegovinu i nijedna žrtva ne smije biti uzaludna. Milan i Dušan Tepavčević pođoše putem svog đeda Blagoja, koji je poginuo viteški u Lijevča polju. To je ta junačka epska vertikala koja doseže vijekovima unazad, a po kojoj se proslavila i Gatačka brigada u odbrambeno otadžbinskom ratu i poslednjoj odbrani Hercegovine i Srpstva devedesetih godina. Potomci jednih i drugih pod istim barjakom svesrpskog jedinstva, čine nas ponosnim, jer je njihova žrtva donijela slobodu, život i iznjedrila Republiku Srpsku. I zato nije čudo što i danas ima onih kojima nikako nije po volji što se baš ovde, u ponosnom Gacku, možda glasnije i strasnije slavi 9. januar i Sveti Stefan. Ma koliko se trudili moraju da znaju da nam luču slobode niko ne može oduzeti”, rekao je Drašković.

Drašković je na kraju svog govora poručio da bi ova generacija morala da pronađe način da zemne ostatke barjaktara slobode i časti, preostale pripadnike JVuO, na čelu sa komandantom Miloradom Popovićem, prenesemo onde gdje je „zrno klicu zametnulo“.

“Kada dočekamo komandanta, gatačkog Obilića Milorada Popovića i svakog njegovog saborca i njihove mučeničke kosti nađu smiraj na rodnoj grudi, ispunićemo amanet predaka”, poručio je Drašković objasnivši i značenje poruke koja se ispisana na majicama.

Naime, Klub Gačana je posebno za ovu priliku poklonio 300 majica na kojima piše: „Iz grudi se pjesma ote, Popoviću čekamo te!“

Istoričar Nemanja Dević je u svom govoru istakao da je Gačane veoma slikovito doživio i opisao svoj doživljaj Gačana koji je osjetio slušajući u Kanadi Milana Miću Petrovića kako je snimao pjesmu „Smrt Popovića Milorada“.

“Ovdje su se smirile sjene zakrvljenih i zato večeras imam utisak kad govorim pred vama imam utisak da govorim i Miloradu Popoviću, i Marku Lojoviću i Novaku Mastiloviću koji je poginuo pod svojim barjakom i svoj ovoj šestostotini pripadnika zaboravljene, zabranjene i poražene vojske u građanskom ratu kojih se vi svih ovih decenija niste odrekli. Za početak pamtimo ih i nismo nikada prihvatili kapitulaciju 1945. godine”, rekao je Dević.

Prisjetivši se da je 2018. godine sa Milanom Nikčevićem prošao stazama gatačkih ustanika i vidio Brljevo u kome je 6. juna 1941. godine pukla prva ustanička puška, kao i Dražljevo gdje su u aprilu 1942. godine partizanske snage Vlade Šegrta i njihovih saboraca ubijale narod iz tzv. popovih sela, Dević se zapitao da li se uopšte 1945. godina može doživljavati kao srpska pobjeda.

“Može da se nazove pobjedom utoliko što više nije postojao Jasenovac kao klanica srpskog naroda na čitavom prostoru gdje su ustaše mogle da stignu. Ali s druge strane, ta godina je označila i duhovnu okupaciju za sve one Srbe koji su bili odani zavjetima. Ukinuta je parlamentarna monarhija, protjerana je dinastija Karađorđević, izgubljena je Narodna Skupština za koju su se od 1804. godine borili ustanički prvaci”, istakao je Dević.

U toku programa nastupio je narodni guslar Vojin Tepavčević i Crkveni hor „Sveta Jelena Anžujska“.

Okupljenima se obratio i istoričar Predrag Ostojić iz Rudog koji se godinama bori za istinu o „bezgrobnoj vojsci“ koji je istakao da je Nemanja Dević prokrčio put mladim istoričarima.

Slobodan Boban Drašković je u ime Kluba Gačana dodijelio komplete knjiga „Skrivena istorija“ Opštinskoj boračkoj organizaciji, Narodnoj biblioteci, biblioteci Etno muzeja u Danićima i srednjoškolcima koji su prošle godine izveli dramski prikaz o stradanju Srba u Hercegovini u Drugom svjetskom ratu, kao i prisutnima koji su izrazili želju.

Istorijskom času prisustvovali su predstavnici Opštine Gacko, Crkvene opštine Gacko, Opštinske boračke organizacije i brojni poštovaoci pripadnika JVuO iz Gacka i susjednih opština.

Slobodna Hercegovina/Opština Gacko

Podijelite vijest