Dragan Bartula o Hercegovini: Inspiracija u blagoslovenoj zemlji

Kulturna dešavanja u našoj opštini obilježila je šesta likovna Likovna kolonija „Gacko-Klinje 2013“, koja je predstavila umjetnička djela likovnih stvaralaca, grafičara i vajara, kako iz naše opštine tako i iz zemalja u okruženju.

Ime koje je na poseban način obilježilo ovogodišnji likovni saziv jeste Dragan Bartula. Slikar iz Loznice,  svoju stvaralačku avanturu započeo je osamdesetih godina prošlog vijeka. Likovna Kolonija u Gacku je samo još jedna stanica za ovog umjetnika, ali kako kaže, ništa manje važna i posebna po mnogo čemu. Posebnost ovog Hercegovačkog kraja ogleda se u ljepoti prirode koja se širi, diše i uzima ono najbolje od likovnih umjetnika.

„Ono po čemu je posebna Likovna kolonija u Gacku jeste mjesto gdje se ona održava, u jednom prelijepom polju, šumi, a sve to smješteno u ovoj blagoslovenoj zemlji, koja je na prvi pogled varljiva i krševita, a u stvari je to jedna blagoslovena zemlja. Ovdje je mnogo velikih ljudi izniklo, i zato „velikog“  čovjeka poredim sa čempresom“, kaže Bartula.

Bartula čempres slika kao vertikalu, kao vezu između duhovnog i materijalnog, ovozemaljskog. Čempres slikara asocira na ponosnog i uspješnog čovjeka,  kao što su pjesnik Jovan Dučić, grof Sava Vladislavić i mnogi drugi koji su dali značaj i vrijednost našoj zemlji.

Prošle godine je nastalo mnogo slika inspirisano Hercegovačkim podnebljem, kamenom, čempresom, ljepotom neba i zemlje, koje se ponekad stopi u jedno iz čega se ne može naći prelaz.

Ono što ovaj umjetnik radi poslednjih godina nosi naziv „nasleđe“, koje je bit i suština svakog čovjeka. To je ono što prenosi na platno, kao rezultat putovanja kako po sjeveru Grčke, tako i po jugu Srbije, Makedonije, Kosova, gdje su naši preci ostavljali tragove i stvarali dio istorije. Prošlogodišnja izložba u galeriji Đure Jakšića, u Skadarliji, na kojoj se predstavio sa 42 crteža rađenih na papiru starom 117 godina, predstavlja još jedan korak oživljavanja nasleđa.

Kada je u Hercegovini, nije mu teško da to „nasleđe“ uzme iz sebe i prenese na  platno. To je u stavari ono što se vremenom taloži i skuplja, a koje naš kraj, prema riječima slikara, zna da izmami iz umjetnika.

„Hercegovina je lijepo surova zemlja, ali za razliku od nekih drugih krajeva, ona tom surovošću ne odbija. Naprotiv, ona inspiriše i privlači, dozvoljava da stvaramo“, ističe Bartula. Tim opravdava sve one koji su se ponovo vratili u ovaj kraj, a koji su ranije, iz nekih razloga morali da ga napuste.

Boje koje uglavnom dominiraju na njegovim slikama, između ostalih, su crvena i zelena, koje kako kaže, znaju dobro da iznesu prednji dio slike, i koje ne dozvoljavaju da se slika utopi i da se izgubi njen osnovni smisao.

Na ovom sazivu likovne kolonije imali smo priliku da vidimo ciklus graditelja, malih arhitektonskih formi, ali i crteža kombinovanih sa bojom i linijom.

Dragan Bartula u svojoj karijeri do sada je imao 35 samostalnih izložbi, kako u Republici Srpskoj tako u Srbiji, Rusiji, Italiji, Njemačkoj.

U narednom periodu planira izložbu u Moskvi, u muzeju savremene istorije kod Kremlja, na temu „Prvi svjetski rat“.

Više puta je nagrađivan za svoj umjetnički rad, a jedna od skorašnjih je prošlogodišnja nagrada sa Art festa At Doral, na Floridi.

Sa nestrpljenjem očekujemo narednu posjetu i nove slike iz umjetničke radionice ovog umjetnika.

 

Podijelite vijest