Održan okrugli sto na temu – Mladi i mentalno zdravlje u svijetu koji se mijenja
Povodom međunarodnog dana mentalnog zdravlja, Centar za djecu sa posebnim potrebama u srijedu je organizovao okrugli sto na temu “Mladi i mentalno zdravlje u svijetu koji se mijenja”. Moderator je bila psiholog, Milica Zelenović, koja je zajedno sa srednjoškolcima, diretkorima javnih ustanova koje rade sa mladima i roditeljima djece sa posebnim potrebama, pokušala dati odgovore na ključna pitanja – Kako sačuvati mentalno zdravlje djece i mladih, i na kome leži najveća odgovornost.
Istaknuto je da je za početak vrlo važno razviti svijest o mentalnom zdravlju još u periodu adolescencije, a potom pravovremeno reagovati na određeni problem, što predstavlja znak zrelosti.
„Ono što je naša ideja bila da akcenat stavimo na mentalno zdravlje mladih ljudi, jer smo svjesni da mentalne poteškoće i problemi počinju jako rano, pa se dugo potiskuju i eskaliraju u jednom trenutku. Otuda ideja da pričamo o mentalnom zdravlju mladih ljudi i onome što se zove prevencija. Dobra je informacja da se mentalne bolesti liječe, kao i sve druge bolesti, ako reagujemo pravovremeno i ako dobijemo adekvatan tretman. Ono što mi možemo da uradimo kao zajednica i društvo jeste da vodimo računa o mentalom zdravlju i da radimo na osvješćavanju značaja mentalnog zdravlja kod djece, osnovaca i srednjoškolaca, kako bi već kad odrastu imali svijest o tome. Adolescencija jeste turbulentan period sam po sebi, nosi mnogo izazova, problema, kroz koji bi mlad čovjek lakše prošao da zna da može nekome da se obrati za pomoć i da to nije znak slabosti, već zrelosti“, rekla je Zelenović.
Zelenović je istakla da se u čitavom društvu mentalno zdravlje nalazi na marginama, a posebno u malim loklanim zajednicama. Ako se i govori o zdravlju, obično se govori o fizičkom zdravlju i odlasku kod ljekara. Malo ko govori o mentalnom zdravlju.
„Da li od straha, stigme, predrasude da će nas neko označiti kao čudne osobe, mentalne teškoće se jako dugo trpe i sklanjaju pod tepih. Osoba koja ima neki mentalni poremećaj nije poremećena i to je važno da shvatimo. Vrlo je važno potražiti na vrijeme pomoć i savjet stručnjaka“, rekla je Zelenović, ističući da svaka četvrta osoba u toku svog života doživi neki psihički poremećaj mentalnih poteškoća, što je značajan broj.
Neki psihički poremećaji i teškoće se dešavaju kao alarm, koji nam daje do znanja da nešto nije u redu. Iako zvuči paradoksalno, sve te simptome možemo da posmatramo kao saveznika, kako bismo neke stvari uradili za sebe i kako bismo naučili zdravije da živimo.
Usaglasili su se da je jako važno imati pomoć stručnjaka, prijatelja, druga, sa nekim podijeliti problem koji nam se dešava u školi, na poslu, ulici i slično. Da bi djeca izrasla u mentalno stabilne ličnosti, važno ih je emocionalno opismenjavati od malih nogu, a to je zadatak i obaveza svih onih koji se bave na bilo koji način vaspitanjem djece.
Srednjoškolci, koji su ipak pokazali veliko interesovanje učešćem u diskusiji na ovu temu, na kraju su našim sugrađanima podijelili motivacione poruke, podsjetivši ih na značaj brige o mentalnom zdravlju.