Aktivnosti povodom realizacije Sigurne kuće
Juče je u maloj Sali SO-e Gacko održan redovni sastanak multidisciplinarnog tima Udruženja za pomoć djeci i ženama žrtvama porodičnog nasilja “Ženski centar” Trebinje.
Izvršna direktorica NVO “Ženski centar” Trebinje, Ljiljana Čičković, govorila je o do sada ostvarenim aktivnostima ovog udruženja, sa naglaskom na aktivnosti realizacije Sigurne kuće, kao i planovima za naredni period. Na sastanku je potvrđeno da će lokacija Sigurne kuće biti u Trebinju.
Čičkovićeva se zahvalila opštini Berković na nesebičnoj ponudi besplatne lokacije, ali iz praktičnih razloga Trebinje je odabrano kao najbolja lokacija zbog toga što je tu smješteno tužilaštvo, sudovi i sve institucije koje su “usko” povezane sa radom Sigurne kuće. Sve opštine su izrazile želju da po završetku izgradnje Sigurne kuće, u skladu sa svojim mogućnostima, pomognu u održavanju iste.
Ženski centar provodi više aktivnosti paralelno. Jedna od njih je i istraživanje na nivou Republike Srpske koje obuhvata efekte primjenjivanja postojećeg zakona, jer kako kažu primjena dosadašnjeg zakona nije adekvatna. Ostvarena je zakonska izmjenau da boravak u sigurnim kućama bude 6 mjeseci, uz mogućnost produžetka na još 6, što je kako kažu prihvatljivo i očekuju da će biti primijenjeno i u praksi.
Takođe kroz ovo istraživanje će predstaviti i nedostatke objavljivanja podataka statistike gdje se evidentiraju samo krivična djela nasilja u porodici kao odvojena, a ne i po prekršaju koji idu, pa se stiče utisak da je broj prijava mnogo manji nego što zaista jeste.
Ono što je novo je projekat srednjovjekovne pijace podržan od Norveške Ambasade, koja će raditi od početka maja do septembra svake subote od 09 do 14 sati. Njena lokacija biće na Zelenoj pijaci gdje će se pokušati dočarati duh srednjeg vijeka. Na drvenim štandovima, kroz oživljavanje starih zanata, biće prezentovani proizvodi isključivo domaće radinosti tog perioda. Pomoću kostima trgovaca, trbušnih plesačica, raznih antikviteta i starina demonstriraće se srednji vijek u turističkom smislu kao novi brend.
Od 01. juna, u blizini trebinjskog muzeja, će početi sa radom i Etno soba, gdje će biti prezentovani etno radovi.
U fokusu NVO „Ženski centar“ Trebinje je nasilje u porodici kao i sva druga pitanja koja se tiču žena, od njihovog ekonomskog osnaživanja, zdravstvenog prosvjećivanja, borbe protiv trgovine ljudima do učešća u politici.
Ženski centar pruža i besplatno-pravnu pomoć i zastupanje pred sudom žrtvama porodičnog nasilja.
Besplatan SOS broj je 1264.