Obilježene 32 godine od formiranja Gatačke brigade Vojske Republike Srpske

U prisustvu porodica poginulih boraca, ratnih vojnih invalida, predstavnika boračkih organizacija, lokalne vlasti i građana Gacka, danas je obilježena 32 godišnjica od formiranja Gatačke brigade Vojske Republike Srpske. Sedmi avgust je izabran simbolično, jer je na taj dan, prva gatačka vojna formacija, pod gatačkom komandom otišla na izvršenje prvog borbenog zadatka na trebinjsko ratište.

U hramu Svete Trojice služen je parastos za one koji su prezreli strah i smrt, stvorili našu otadžbinu a nama obezbijedili slobodu. Počast stradalim junacima ukazana je i posjetom Spomen sobi.

Na spomen obilježje „Kruna gatačkim junacima“, gdje je upriličena zvanična svečanost, cvijeće i vijence položili su predstavnici Boračke organizacije Gacko zajedno sa predstavnicima Boračke organizacije RS, predstavnici opštine Gacko, Treći pješadijski Republika Srpska puk, Treći odred specijalne brigade policije Hercegovina, predstavnici preduzeća Rudnik i Termoelektrana Gacko, Udruženje Konjičana, te predstavnici boračkih organizacija Bileća, Nevesinje, Trebinje, Kalinovik i Foča. Na tom mjestu uslijedila je i centralna svečanost i obraćanje zvaničnika.

Na herojske podvige, čojstvo i junaštvo pripadnika brigade koja je tokom odbrambeno otadžbinskog rata bila angažovana na 12 ratišta, na koja se vraćala više puta, govorio je Komandant Prvog gatačkog bataljona i načelnik Štaba Gatačke brigade, Siniša Boljanović. Kako je rekao, ono na šta su posebno ponosni i što se ne smije zaboraviti su njihovi poginuli saborci, koji su dali svoje živote za slobodu u kojoj sve ovo vrijeme uživamo.

Boljanović je iskoristio priliku da ispred OBO Gacko podrži inicijativu vrha Boračke organizacije RS da se u “Deklaraciji između Republike Srbije i Republike Srpske uvrsti nedvosmislena zahvalnost svim borcima za slobodu srpskog naroda kao najveće vrijednosti, jer da nije bilo te borbe, ne bi bilo ni srpske države”.

Opština Gacko je prva opština u Republici Srpskoj koja je riješila sistemski na nivou lokalne zajednice sve vitalne probleme boračke populacije.

Ispred ovog svetog kamena Gacka – Krune gatačkim junacima, sjećamo se 7. avgusta 1992. godine,  dana kada su najbolji gatački sinovi krenuli da se upišu zlatnim slovima u srpsku istoriju, rekao je načelnik opštine Gacko, dr Ognjen Milinković.

“U toj borbi naši preci izvojevali su slobodu u kojoj danas živimo, slobodu koja se zove Republika Srpska. Nažalost, u toj borbi najbolji od najboljih položili su svoje živote i ugradili u temelje naše zemlje. Njih treba posebno da se sjećamo i da idemo putem očuvanja Republike Srpske”, zaključio je načelnik Milinković.

Gačanima se obratio i Milovan Gagić, predsjednik predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske, koji je istakao da je Gatačka brigada jedna od najboljih brigada Hercegovačkog korpusa i  jedna od boljih brigada Vojske Republike Srpske.

“Prošli vijek je bio vijek stradanja srpskog naroda gdje smo se borili za slobodu i opstanak na ovim prostorima. Nadam se da su stradanja završena sa prošlim otadžbinskim ratom, da smo naučili ko su nam neprijatelji i da je dekleracija koja je potpisana između RS i Srbije sveto pismo za Srbe. Ne postoji ništa preče od Republike Srpske, gdje ne treba da bude ličnih, ni političkih interesa kad je u pitanju opstanak na ovim prostorima”, rekao je Gagić.

Gatačke junake opjevasmo u mnogim epskim pjesmama pjesmama, njihovo herojstvo i junaštvo, „što će živjet dok je krsta, srpskog roda i tri prsta“. Stihove posvećene najboljim, najljepšim i nepobjedivim danas je emotivno govorio naš pjesnik iz Gacka, Sreten Vidaković.

Za izuzetne zasluge u stvaranju i odbrani Republike Srpske, Gatačka brigada je odlikovana medaljom Petra Mrkonjića. Izvršavajući zadatke, prošla je gotovo sva Hercegovačka ratišta i ratni put od preko 2.500 kilometara, na kome su osvajali položaje. Kroz redove naše brigade prošlo je oko 1500 vojnika. Njih 57 utkalo je živote u temelje Republike Srpske, a 266 boraca je ranjeno. Najmlađi poginuli borac brigade imao je 20, dok je najstariji imao 55 godina. Sve su ovo činjenice koje moramo znati i našu djecu učiti i kroz njih gajiti kulturu sjećanja na one koji će na takav način kroz nas živjeti vječno. Učimo ih o herojstvima četobaša Milana i Dušana Tepavčevića, vitezovima brigade ali i o svim drugim borcima sa kojima stajahu rame uz rame na prvim linijama odbrane.

Podijelite vijest