У Гацку одржана премијера документарног филма „Дјеца Брадине“
У сусрет Тројичиндану, публици у Гацку синоћ је премијерно представљен документарни филм „Дјеца Брадине“, аутора Стевана Салатића.
Аутор је навео да је идеју за филм добио још као студент, након што је кроз пријатељство са Вањом Куљанин упознао трагичну судбину Брадине. Филм приказује страдање села из угла дјеце која су преживјела рат, а данас свједоче о изгубљеном дјетињству и животу у избјеглиштву.
У филму учествује око 15 саговорника, међу којима су преживјела дјеца и бивши логораши. Снимање је трајало годину и по дана, а екипа је разговарала са људима који данас живе широм свијета.


Салатић истиче да је Брадина, некада село са више од 800 становника, данас готово напуштена.
„Ово није само прича о Брадини, већ о судбини свих прогнаних и избјеглих људи, о породицама које никада нису дочекале правду за страдања својих најмилијих. Вјерујем да је овај филм својеврстан завјет свима који су остали жедни правде“, поручио је Салатић.
Премијери филма присуствовао је и предсједник Удружења Коњичана Републике Српске, Зоран Пологош.
Осврнуо се на дугогодишње пријатељске везе Коњица и Гацка, нагласивши да су многи Коњичани управо у Гацку пронашли уточиште и мир након ратних страдања.
Говорећи о Брадини, подсјетио је на тешка страдања српског народа у овом мјесту, истичући да Удружење Коњичана Републике Српске годинама настоји да документује и сачува истину о тим догађајима кроз публикације, књиге, телевизијске емисије и друге пројекте.

„Захвални смо свима који раде на очувању сјећања и истине. Стеван Салатић, иако рођен у вријеме када су почињала ратна дешавања, дао је велики допринос документовању страдања Срба са подручја Неретве. Након филма „Пут Срба са Неретве“, снимио је и „Дјецу Брадине“, због чега му желимо изразити посебну захвалност“ поручио је Пологош, уручивши аутору Захвалницу у име Удружења.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Радан Остојић, поручио је да филм свједочи о страдању српског народа и српске дјеце на подручју Коњица и околине.


„Наша историја је, нажалост, испуњена ратовима и великим страдањима која нису мимоишла ни дјецу. Имамо обавезу да његујемо културу сјећања, да памтимо шта се догодило и да то преносимо млађим генерацијама како нам се сличне трагедије никада не би поновиле“, рекао је Остојић.
Захваљујући аутору филма, Остојић је нагласио да оваква остварења представљају подстрек да се настави са биљежењем и чувањем свједочанстава о страдању српског народа.
Честитке на успјешно реализованом филму Салатићу је упутио и начелник општине Гацко, Вукота Говедарица.



Премијери филма, који је приказан у оквиру тројичинданских свечаности, присуствовали су представници Општине Гацко, Борачке организације Гацко, ресорног министраства, гости из словеначке општине Логатец, представници породица погинулих бораца, као и грађани који су жељели чути о судбини страдалничког села Брадина.