Општина Гацко: Потписани уговори са организацијама цивилног друштва

Начелник општине Гацко, др Огњен Милинковић, данас је потписао уговоре са представницима шест организација цивилног друштва, за финансирање пројеката по Јавном позиву који је расписала Општина Гацко.

Из буџета општине Гацко за финансирање пројеката биће издвојено око 56.000 марака, а износи одобрених средстава крећу се од 4.500 КМ до 17.500 КМ, зависно од области за коју су аплицирали.

Начелник Милинковић истакао je да ће Општина Гацко наставити да пружа подршку организацијама цивилног друштва које су од великог значаја за функционисање локалне заједнице.

“Одобрена су средства за удружења из области културе и пољопривреде.  Средства иду на право мјесто и биће утрошена на прави начин. Културно – умјетничка друштва као носиоци културног дешавања и манифестација на најљепши начин промовишу Гацко. Ту је и Просвјета, друштво које баштини традицију дугу преко 100 година на простору БиХ и то друштво заслужује подршку. Затим, удружење Гат, релативно младо удружење, а подузело је значајне кораке на ревитализацији и промоцији историјског мјеста брда Гат. Гацко је препознатљиво по пољопривреди и подржали смо удружења произвођача гатачког кајмака и узгајивача гатачког говечета”, рекао је Милинковић.

Предсједник Удружења произвођача гатачког кајмака, Драгана Миловић, потписала је уговор за пројекат “Гатачки кајмак – бренд Гацка” вриједности 10.000 марака.

“Највећи дио средстава биће утрошен за анализе кајмака, а то нам је услов за израду сертификата производа, а самим тим и за заштиту Географског поријекла, што је и крајњи циљ. Удружење броји 25 чланова и проводимо пројекат преко РеЛОаД2 “Очувајмо традиционалне гатачке производе”. Акценат стављамо на производе који су базирани на гатачком кајмаку”, истакла је Миловић.

Према ријечима самосталног стручног сарадника за омладину, спорт, породицу и невладин сектор, Жељка Поповића, дужина трајања сваког пројекта може бити од три до шест мјесеци, а сви пројекти се морају реализовати до 31.12.2023. године.

“Ове организације су на један лијеп начин представиле своје пројекте и они представљају продужену руку општинске управе у заједници за рјешавање одређених проблема у тим областима. Процедура је рађена по ЛОД методологији коју је скупштина општине усвојила у 2021. години, а заступљен је транспарентан процес у самој додјели средстава”, појаснио је Поповић.

Контролу утрошака средстава вршиће тим за праћење реализације пројеката који именује начелник општине.

Подијелите вијест