Одржана редовна Скупштина Удружења узгајивача гатачког говечета
Прва редовна Скупштина Удружења узгајивача гатачког говечета у овој години, одржана је јуче у сали Скупштине општине Гацко, гдје су представници Удружења, у присуству великог броја узгајивача и пољопривредника, сумирали резултате рада из претходне године. Била је ово прилика да се усагласе планови и циљеви у наредном периоду.
“Престављамо највеће удружење из области сточарства на подручју Гацка и Херцеговине и својим преданим заједничким научно истраживачким радом, како на терену тако и у лабораторији, гатачко говече се враћа на стазе сигурног традиционалног узгоја који је већ 130 година заштитни симбол гатачког сточарства и пољопривреде.Кроз протекле три године узорковањем крви испитали смо на стотине јединки и идемо у смјеру стварања стабилне популације ове племените расе на подручју општине, гдје уз помоћ Општине и ресорног Министарства планирамо, у ближој будућности, формирање Репро центра гатачког говечета”, рекао је предсједник Удружења, Душан Андријашевић, додајући да наши пољопривредници остварују премију за узгој гатачког говечета на републичком и општинском нивоу.
Подршку раду Удружењу дао је својим присуством и дискусијом и начелник општине, Вукота Говедарица. Присутне је упознао са тренутном финансијском ситуацијом у Општини, али и поред тога, додао је да се требају тражити механизми, те да Општина стоји на услузи свим пољопривредним произвођачима.
Спој науке, истраживања као и традиционалног узгоја показао се као пун погодак кроз рад овог Удружења, додао је Андријашевић. Кроз дискусију чланова скупштине, заједно са Општином Гацко усаглашено је формирање циљева дјеловања, али и радне групе која ће предати приједлоге о измјенама и допунама општинског Правилника и потреба развоја гатачке пољопривреде.
“Такође би нагласили да смо извршили извоз 20 грла гатачког говечета на подручје општине Пале, донацијом њиховог суграђанина господина Аца Станишића, што је први примјер стварања новог жаришта узгоја ове расе на подручју друге општине. Настављамо наш рад и даље, све док се не створе предуслови за стабилну популацију као и за извоз, јер је огромна потражња за узгојем наше расе из других општина, као и држава Србије, Црне Горе, Хрватске”, рекао је Андријашевић.
Упутио је захвалност начелнику Општине, који је препознао, похвалио и подржао њихов рад у борби за заштиту ове аутохтоне расе и њеној промоцији и подизању јавне свијести о њеној заштити и узгоју.
Андријашевић се захвалио и Институту за генетичке ресурсе РС, Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, научно истраживачким радницима и професорима који су укључени у пројекат, а највише нашим пољопривредницима који су једини чувари заштите овог културно историјског и пољопривредног блага једног народа, који представља статусни симбол општине Гацко.