ЕУ4АГРИ: У завршној фази пројекти развоја руралног туризма које подржава Европска унија

Четири корисника чији су пројектни приједлози прошли пројекат ЕУ4АГРИ које проводи УНДП, а односи се на подршку пољопривредним произвођачима у општини Гацко, приводе крају радове и набавку уређаја који ће им олакшати производњу и омогућити бољу понуду у области сеоског туризма. Пројекат ЕУ4АГРИ дио је Стратегије развоја општине Гацко за период 2022-2028. Укупна вриједност пројекта је око 68.000.00 КМ са ПДВ, од чега су општина Гацко и корисници обезбиједили по 12,5% односно по 8.500,00 КМ, а УНДП 75% односно око 51.000,00 КМ.

Вођени тиме, посјетили смо четири сеоска домаћинства, корисника који су аплицирали и прошли пројекат који финансира ЕУ. Прва станица била је село Врба. Тамо нас је дочекала Миленија Сушић, која је и поред многобројних обавеза издвојила времена да поразговара са нама.

Миленија је набавила дупликатор за прераду млијека што јој много олакшава рад. Средства је уложила и за набавку торалице за туристе и просторије предвиђене за дегустацију производа које нуди сеоско домаћинство у Врби. Полице њене колибе биле су препуне млијека, које чека даљу прераду која ће сада бити знатно једноставнија.

„Сад је све лакше и брже, овдје сирим и варим, на струју, без опасности да ће нешто кренути како не треба. Велика захвалност Општини која нам је кроз овај пројекат омогућила олакшице у нашој производњи“, казала је Миленија.

А туристи који буду хтјели да проведу вријеме у Врби, имаће гдје и да преноће. Миленијином домаћинству поменутим пројектом обезбијеђена је торалица, а у фази изградње је и тзв. „кушаона“. До сада је урађена подлога, а ускоро ће услиједити и монтажа.

„Са нестрпљењем очекујемо монтажу овог објекта, гдје ће сви они који буду имали намјеру да купе наше производе, моћи све претходно и да пробају. Тако ћемо ослободити простор куће и колибе и омогућити купцима да ту на кратко бораве и опробају оно што имамо у понуди, сир и кајмак“, рекла нам је ова вриједна домаћица, која је члан Удружења  произвођача гатачког кајмака.

И док чекамо да се у селу Врба оспособи “кушаона”, гдје ће туристи дегустирати специјалитете породице Сушић, а потом и одморити и преноћити у малом али функционалном објекту, отишли смо до села Меданићи.

Далиборка Грчић, предсједник Скупштине Удружења произвођача гатачког кајмака, прошла је пројекат сеоског туризма и прераде млијека. Добијена средства искористила је за доградњу објекта за производњу сира и кајмака и набавку двије торалице које ће служити за смјештај туриста на породичном имању у селу Меданићи.

„Испред објекта смо поставили клупе и столове у природној хладовини. Торалице су примамљиве за туристе, јер се после короне људи окрећу селу. Туристима нудимо домаће производе, све врсте кајмака, сира, цицваре, пите.  Ја волим свој позив, нема ми веће радости од задовољног купца, то је мој успјех. Не могу произвести колико имам потражње“, каже Далиборка и захваљује се Општини Гацко на подршци.

Овој ведрој жени која воли и живи за живот на селу, пожељели смо срећу у раду, и запутили смо се у село Липник.

Тамо нас је дочекала домаћица Нада Милинковић, са којом смо поразговарали о свакодневним обавезама у њиховом домаћинству, али и о олакшицама које су јој омогућене кроз актуелни пројекат. Набавка клима уређаја, расхладне витрине, дупликатора, помоћног стола и пресе за цијеђење сира олакшаће јој и унаприједити производњу млијека и млијечних производа.

„Захваљујем се Општини и Европској Унији на могућности да набавимо све неопходно за наше свакодневне послове у производњи и преради млијека. Јако нам је олакшало у нашем раду, посебно дупликатор. Исти је начин припреме, али нам уштеди вријеме што раније није био случај“, рекла нам је Нада, истичући да имају седам музних грла крава, те да су сви у домаћинству укључени у рад. Ипак, вјерујемо да је Нада главна „карика“ у процесу производње сира и кајмака у овом домаћинству.

Пројекат сеоског туризма прошао је и Марко Вуковић. Средства је уложио за изградњу бунгалова и развијање сеоског туризма на Улињу. Монтирање самог објекта је завршено, а оно што сада слиједи су завршни радови унутрашњости као и намјештање објекта.

Марково домаћинство смо посјетили јуче, и како је рекао, изградња брвнаре на језеру Десивоје била је његова жеља одавно.

“Пројекат је још увијек у току и свакако да је од помоћи за реализацију ове идеје. Када је у питању сеоски туризам на Улињу, драго ми је што ћемо бити у могућности да понудимо туристима да се задрже пар дана овдје, упознају и истраже околину, уживају у природи, а не да долазак на језеро буде само кратка пауза на пропутовању”, рекао је Марко, додајући да још треба завршити радове на уређивању околине објекта као и довођењу струје како би објекат у што скорије вријеме био у функцији.

Овај вриједни младић неће стати на томе. Како нам је потврдио, планира да понуди још неке активности које ће укључити у понуду, како би гости имали могућност и активног одмора, посебно у периоду љета и јесени, попут обилазака околних планина, чему ће се посветити након реализације овог пројекта.

Све ове активности реализоване су кроз пројекат ЕУ4АГРИ који финансира Европска унија. ЕУ4АГРИ је четверогодишња иницијатива (2020 – 2024), са циљем модернизације пољопривредно – прехрамбеног сектора, отварања нових и задржавања постојећих радних мјеста те подршке опоравку од кризе проузроковане КОВИД-19 вирусом у Босни и Херцеговини.

Пројекат ЕУ4АГРИ примарно је финансиран средствима Европске уније (ЕУ) у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (ИПА). Вриједност пројекта је 20 милиона еура, уз заједничко суфинансирање Развојног програма Уједињених нација (УНДП) и Чешке развојне агенције (ЦзДА).

Подијелите вијест