РеЛОаД2 – Регионални јавни позив ОЦД за подношење приједлога пројеката

Регионални програм о локалној демократији на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2) је наставак партнерства ЕУ – УНДП и раније подржане иницијативе – РеЛОаД1 спроведене у четворогодишњем периоду 2017-2020. РеЛОаД2 наставља да јача партиципативне демократије и ЕУ интеграциони процес на Западном Балкану (ЗБ) оснаживањем цивилног друштва и младих да активно учествују у доношењу одлука и стимулисањем повољног правног и финансијског окружења за цивилно друштво. Програм се спроводи у следећим земљама Западног Балкана (ЗБ) ИПА корисницима: Албанија, Босна и Херцеговина, Косово [*] , Црна Гора, Северна Македонија и Србија.

Радећи широм региона, РеЛОаД2 унапређује капацитете локалних самоуправа и организација цивилног друштва (ОЦД) да се укључе у продуктивна партнерства и допринесу побољшању пружања услуга и реализацији локалних приоритета у складу са развојним стратегијама. РеЛОаД2 ради са 62 партнерске локалне власти и фокусиран је на институционализацију интеракција између локалних самоуправа и ОЦД. Он подстиче партнерске локалне самоуправе да користе јавна средства за ОЦД на транспарентан и развојно оријентисан начин, препознајући локалне потребе и прихватајући приступ заснован на пројектима. Такође, aкција промовише ангажовање младих и подржава имплементацију омладинских иницијатива и помаже у побољшању економских перспектива младих. Акција траје 48 месеци (2021 – 2024.) са укупним буџетом од 12,63 милиона евра (15,06 милиона долара). Више детаља о програму РеЛОаД2 можете пронаћи на овом линку.

Циљ Регионалног јавног позива за ОЦД је даља подршка младима [2] (младим женама и мушкарцима) и њиховим потребама уважавајући идентификоване регионалне сличности и изазове. Опште тематске области које су у фокусу Регионалног јавног позива за ОЦД су: волонтерски сервиси младих , ангажовање унутар и међу заједницама, регионална сарадња и размена младих и мобилност младих. Приједлози пројеката треба да се односе на акције у заједници и волонтирање, изградњу капацитета младих жена и мушкараца, подизање свијести, размјену искустава, неформално образовање и обуке. Међусекторски елементи релевантни за овај Регионални јавни позив укључују социјалну кохезију, родну равноправност, заштиту животне средине и људска права.

Ово је прилика да позовемо ОЦД из свих учесника ИПА корисника, а то су Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија да поднесу приједлоге пројеката.

Приоритетне области за овај Регионални јавни позив су:

  1. Сарадња и мобилност младих кроз културне, спортско-рекреативне активности и догађаје,
  2. Сарадња младих и ангажовање заједнице,
  3. Ангажовање младих и волонтерске акције везане за заштиту животне средине и зелену агенду,
  4. Развој вјештина младих и економско оснаживање младих.

Сваки приједлог пројекта треба да поштује принципе различитости и родне равноправности уграђене у дизајн пројекта. Средства ће бити додијељена оним организацијама цивилног друштва чији пројекти доприносе најмање једном или више приоритета, поштујући унакрсне елементе уз испуњавање критеријума и других услова Регионалног јавног позива. Укупан износ расположив за Регионални јавни позив је 240.000,00 ЕУР. УНДП задржава право да не додели сва расположива средства у случају да достављени предлози пројеката ОЦД не испуњавају наведене критеријуме.

Износ средстава за одобрене пројекте биће од 30.000,00 до 60.000,00 евра.

Заинтересованим ОЦД – има је дозвољено да учествују на овом позиву са две пројектне пријаве (један као водећи апликант и један као партнерска организација).

Трајање сваког пројекта треба да траје од осам (8) до дванаест (12) месеци. Одабрани пројекти биће реализовани у периоду од октобра 2023. до октобра 2024. године.

ПОДОБНОСТ:

Регионални јавни позив за ОЦД је отворен за све ОЦД формално регистроване као непрофитне субјекте у складу са регулаторним оквирима у шест корисника ИПА Светске банке [3] ( гдје су регистровани ОЦД (подносилац) и партнери). Филијале/канцеларије међународних организација, удружења или фондација и других међународних непрофитних субјеката – који нису основани [4] у једном од корисника ИПА-е, немају право на Регионални јавни позив.

ДОКУМЕНТИ:

Све информације и електронска верзија цјелокупног пакета апликационих докумената могу се пронаћи и преузети на сљедећој адреси: ( htttps://www.undp.org/bosnia-herzegovina/procurement ).

Документи за Регионални јавни позив за ЦСОС могу се добити од 25. јула 2023. године.

ИНФОРМАТИВНЕ СЕСИЈЕ (Дани отворених врата за више информација)

Информативне сесије (дани отворених врата) биће организоване у онлајн формату преко Зоом платформе као двочасовне сесије. Информативне сесије ће се током Регионалног јавног позива за ОЦД понављати три пута по следећем распореду:

  1. Сједница 1, 1. август 2023, са почетком у 12:00 часова ( линк за регистрацију )
  2. Сједница 2, 18. август 2023. са почетком у 12:00 часова ( линк за регистрацију )
  3. Сједница 3, 31. август 2023. са почетком у 12:00 часова ( линк за регистрацију )

Поред тога, сва питања у вези са Регионалним јавним позивом, за подношење предлога пројеката, могу се послати е-поштом на BARegionalPublicCall@undp.onmicrosoft.com , са насловом е-поште: Питање – РеЛОаД2 Регионал Јавни позив за ОЦД . Упити се могу слати до 5. септембра 2023. године, а одговори ће бити дати у писаној форми у року од три (3) радна дана од дана пријема. Ради транспарентности, сви одговори ће бити објављени на веб страници ( https://www.undp.org/Bosnia-Herzegovina/Procurement ) у формату Често постављана питања (ФАК).

ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА:

Попуњене пријаве са свом траженом документацијом морају се доставити у електронској копији путем мејла на BARegionalPublicCall@undp.onmicrosoft.com , са насловом поруке: РеЛОаД2 – Регионални јавни позив за ОЦД .

Рокови за пријаве:

Рок за подношење пријава је 11. септембар 2023. године до 16:00 часова . Пријаве пристигле након истека рока неће бити узете у разматрање. Тијело поруке мора да садржи назив Регионалног јавног позива за подношење приједлога пројеката, пуно име и адресу подносиоца пријаве, пун назив пројекта. УНДП РеЛОаД2 тим ће водити евиденцију о свим примљеним пројектним приједлозима ОЦД и издаваће одговарајуће поруке са одговорима којима се потврђује пријем.

Више детаља и упутства налази се у Упутству за подносиоце пријава, у прилогу овог Регионалног јавног позива.

Прилог 1_Пројектни предлог

Прилог 2_Преглед буџета

Прилог 3_Матрица логичког оквира

Прилог 4_План активности и видљивости

Прилог 5_Административни подаци о апликанту

Прилог 6_Финансијска идентификацијска форма

Прилог 7_Изјава о подобрности

Прилог 8_Изјава о дуплом финансирању

Прилог 9_Изјава о партнерству

Прилог 10_Писмо подршке – Шаблон

Прилог 11_Листа за провјеру

Прилог 12_Одрживи развојни циљеви (не прилаже се)

Смjернице за подносиоце захтjева.

[*] За Европску унију, ова ознака не прејудицира став о статусу и у складу је са Резолуцијом СБУН 1244/1999 и Мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова. За УНДП сва позивања на Косово ће се разумети у контексту Резолуције УН 1244/1999.

[1] Дефиниција младих поштује законодавство и званичну дефиницију сваког корисника ИПА.

[2] Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија.

[3] За потребе овог јавног позива, термин установљени значи следеће: „Утврди се на основу статута организације, који треба да покаже да је основана инструментом регулисаним националним законом дотичне ИПА-е. Корисник и да се његова централа налази у квалификованом ИПА кориснику. У том смислу, било које правно лице чији је статут основан у другој земљи/територији не може се сматрати прихватљивом локалном организацијом, чак и ако је статут регистрован на локалном нивоу или је закључен „Меморандум о разумевању“.

 

Подијелите вијест