Извјештај о одржаном првом менторском састанку у оквиру јавног позива за предају пројектних приједлога у склопу пројекта РеЛОаД2 у Општини Гацко
У оквиру Јавног позива за организације цивилног друштва/невладине организације за предају приједлога пројеката, који се спроводи у склопу пројекта „Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану“ (РеЛОаД2) у сарадњи са Општином Гацко, у понедјељак, 4. априла 2022. године у термину од 11:00 до 13:00 часова одржан је први од три планирана менторска састанка за заинтересоване представнике/ице организација цивилног друштва (ОЦД). Први менторски састанак одржан је у просторијама Општине Гацко и био је прилика да представници ОЦД-а са ментором јавно дискутују о недоумицама и дилемама у оквиру припреме пројектних приједлога.
Термин првог менторског састанка дефинисан је у самом Јавном позиву за предају пројектних приједлога у склопу пројекта Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2) у Општини Гацко, на званичној интернет страници Општине Гацко те Развојног програма Уједињених нација (www.undp.org). Додатно је позив за учешће на првом менторском састанку упућен организацијама цивилног друштва и након одржане обуке у управљању пројектним циклусом (ПЦМ). Првом менторском састанку присуствовало је укупно 6 учесника/ца (6 представника/ца ОЦД), од чега 4 жена и 2 мушкараца.
На почетку менторског састанка, учесницима је појашњена улога ментора и сврха одржавања менторских састанака. Том приликом је наглашено како је улога ментора да помогне у отклањању дилема и недоумица које представници ОЦД могу имати током припреме пројектних приједлога али да улога ментора није да на било који начин учествује у изради самих пројектних приједлога. Истакнуто је такође да у циљу осигурања и примјене транспарентног приступа реализација менторства, консултације „један на један“ са представницима ОЦД нису дозвољене. Представници ОЦД имају могућност да кандидују своја питања и дилеме и путем е-маила али ментор одговоре на постављена питања и своје коментаре може давати искључиво на менторским састанцима и у присуству свих других представника ОЦД. Након уводног представљања сврхе менторских састанака и планираног начина рада ментор је дао могућност присутнима на састанку да изнесу своје дилеме и поставе питања.
Током дискусије разговарано је о сљедећим темама:
- Улога партнера у пројекту, ко може бити партнер на пројекту?
Одговор: Ментор је нагласио да партнери у складу са условима Јавног позива могу бити само ОЦД односно невладине организације које на исти начин морају испуњавати услове Јавног позива као и сама ОЦД која је апликант (више информација у Смјерницама). Партнерство између ОЦД мора бити сврсисходно што се објашњава и образлаже у плану пројектних активности гђе се јасно наводи улога сваког од партнера у имплементацији пројекта. Приликом доношења одлуке о томе да ли пројекат реализовати самостално, или у партнерству свакако треба имати на уму и то да се у оквиру секције „Капацитета апликанта и партнера“ оцјењује кумулативно искуство, знање, капацитети и могућности имплементације предложеног пројекта.
- Да ли ће за набавку потребне опреме, или ангажовање стручног особља (консултаната) бити неопходно обезбиједити три понуде у процесу припреме пројектног приједлога и/или накнадно током провођења пројекта?
Одговор: Услови имплементације пројекта, укључујући и његов финансијски аспект, ће бити саставни дио уговора који ће се потписати са ОЦД чији пројекти буду одобрени за финансирање. У складу с тим биће прецизирани и услови набавке опреме, или ангажовања стручног особља уколико су те ставке предвиђене пројектним буџетом и као такве одобрене за финансирање. У сваком случају представници ОЦД чији пројекти буду одобрени по Јавном позиву ће бити додатно упознати са упутама везаним за финансије.
Када је у питању фаза припреме пројектног приједлога важно је што реалније процијенити будуће трошкове, али није потребно прилагати три понуде за предвиђене набавке под било којом буџетском ставком.
- Да ли пољопривредне задруге и огранци међународних организација учествовати на јавном позиву?
Одговор: Услови имплементације пројекта, укључујући и подобност учесника детаљно су објашњени у Смјерницама за апликанте. У складу са објашњењем из смјерница за апликанте јасно је да је Учешће у овом јавном позиву је отворено, на једнаким основама, за све формално регистриране ОЦД (удружење/удруга или фондација), у складу са важећим законским прописима у Босни и Херцеговини. Из наведеног произилази да пољопривредне задруге не могу учествовати у овом јавном позиву, а Овај јавни позив такође није отворен за огранке страних и међународних удружења, фондација и других непрофитних организације које су регистриране и ђелују у Босни и Херцеговини.
- Које се врсте уговора закључују у процесу проведбе пројекта?
Одговор: Услови имплементације пројекта, укључујући и његов финансијски аспект, ће бити саставни дио уговора који ће се потписати са ОЦД чији пројекти буду одобрени за финансирање. У принципу уговори који се закључују зависе од врсте ангажмана и уговорног односа, а исти могу укључити: уговоре о ђелу, уговоре о техничкој сарадњи, уговоре о партнерству, уговоре о раду, уговоре о изнајмљивању и слично.
- Која је структура пројектних трошкова?
Одговор: Структура пројектних трошкова јасно је прописана у смјерницама за апликанте. Грантом који се дођељује у оквиру овог позива могу се финансирати административни трошкови (људски ресурси, путовања/превоз и канцеларијски трошкови) у максималном износу до 30% од укупног буџета. Износ тражених средстава за куповину опреме и реконструкцију не може у кумулативном износу прелазити 30% од укупног буџета.
- Који су извори верификације за ниво општег циља?
Одговор: Извори верфикације се одређују посебно за сваки ниво пројектне интервенције, па тако и за ниво општег циља. Пошто су приоритетне области из смјерница за апликанте дефинисане у складу са Стратегијом локалног економског развоја Општине Гацко, изворе верификације за овај ниво пројектне интервенције могуће је преузети из наведене стратегије, а уколико извори верификације тамо нису наведени онда их је потребно дефинисати.
- Да ли једна те иста особа може да буде ангажирана као координатор на два различита пројекта у оквиру једног јавног позива у двије различите организације и да ли такав ангажман утиче на бодовање приликом процеса евалуације пројекта?
Одговор: Једна те иста особа може бити ангажирана као координатора на два различита пројекта с тим да укупан број радних сати/дана неможе прелазити законски дефинисан број дозвољених радних сати/дана. Процес евалуације и систем бодовања детаљно је објашњен у смјерницама за апликанте.
- До којег износа је дозвољена набавка опреме?
Одговор: У складу са смјерницама за апликанте износ тражених средстава за куповину опреме и реконструкцију не може у кумулативном износу прелазити 30% од укупног буџета.
- Да ли се поједине пројектне активности могу проводити ван територије Општине Гацко?
Одговор: У складу са смјерницама за апликанте пројекти морају бити имплементирани искључиво на подручју Општине Гацко и за становнике Општине Гацко. У изнимним случајевима дозвољено је да се поједине активности проведу на територији друге ЈЛС уколико за то постоје објективни разлози који су наведени у пројектном приједлогу.
На крају састанка ментор се захвалио присутним представницима ОЦД на учешћу те најавио да ће у току мјесеца марта бити организована још два менторска састанка, а све како би представницима/ацама ОЦД-а била пружена подршка приликом припреме пројектних идеја, и то:
- Други састанак са ментором у четвртак, 7. априла 2022. године у 11:00 часова (просторије Општине Гацко).
- Трећи састанак са ментором у понедјељак, 11. априла 2022. године у 11:00 часова (просторије Општине Гацко).
Потврду о присуству на менторским састанцима потребно је послати на sportiomladina.gacko@gmail.com
У сврху транспарентности, сви записници, укључујући и овај, са одржаних састанака са ментором ће бити објављени на страници Општине Гацко. На овај начин ће се омогућити да информације буду доступне за ОЦД које нису биле у могућности да присуствују састанцима са ментором.