ПроМедиа: Испитивање задовољства грађана квалитетом живота у локалној заједници и услугама општина: Шамац, Гацко и Лопаре

Промедиа је у периоду од 24. 10. до 15. 11. 2024. године провела пилот истраживање задовољства корисника услуга које пружају општине Шамац, Лопаре и Гацко.

Основна сврха истраживања је унапређење одговорности и ефикасности локалних власти у три општине у пружању јавних услуга и задовољењу стварних потреба локалног становништва. Циљ истраживања је пружити локалној заједници поглед грађана на услуге које им она пружа. На основу сачињеног извјештаја, локалне власти могу унаприједити и побољшати услуге за које грађани тврде да су неадекватне или које су неповољно оцијенили.

Укупан узорак на којем је спроведено истраживање у ове три општине је 534 грађана и грађанки (Шамац – 214, Гацко – 114 и Лопаре – 206). Репрезентативни узорак направљен је у складу са величином јединица локалне самоуправе, а према попису из 2013. године. Одређен је минималан постотак репрезентативан за истраживање, а то је 1 посто.

ШАМАЦ – грађани задовољни услугама

Према резултатима анкете, становници општине Шамац најзадовољнији су услугама водоснадбијевања те квалитетом воде, али не и стањем канализационе мреже. Висок степен задовољства (87,8 %) исказали су у поглављу административних услуга – брзина добијања документације (родни лист и остали докуменати) као и  вријеме потребно за остваривање шалтерске услуге. Изразили су задовољство доступности бибилиотеке, квалитетом литературе, те организацијом културних догађаја. Грађани и грађанке су високо оцијенили близину основне и средње школе, као и доступност школа, док су нешто мање задовољни бројем наставног кадра у основном и средњем образовању, те квалитетом  школовања.  Од три општине, највише испитаника у овој општини се изјаснило да су задовољни отвореношћу и транспарентношћу локалних власти. Њих 75,5% истакло је задовољство доступним каналом вибер заједнице, 73,3 % доступношћу материјала на њеб страници општине, те брзом комуникације са запосленицима у општини. Са 67,7 % исказили су задовољство информисаношћу о раду општинских власти, те 71 % директном комуникацијом са начелником.

Задовољство мање од 50 % исказали су укљученошћу у јавне послове, консултацијама у вези израда буџета и израда закона и других поџаконских аката, али исто тако забиљежен је 23,8 односно 24,3 % оних који о овоме немају своје мишљење. Незадовољни су квалитетом јавног превоза (свега 31,8 %  се изјаснило да је задовољно и изразито задовољно), цијеном превоза (29%), доступности и уређењем аутобуског стајалишта, те поузданости јавног превоза. Уочено је и незадовољство санкционисања пријеступника од стране Еко полиције (29,9%), те  њиховим радом (41,5 % је задовољно и изразито задовољно).

ГАЦКО – лош имиџ локалне власти

Испитаници из Гацка изразили су незадовољство за већину услуга које им пружа локална заједница. Међутим, ипак сматрају да (њих 35,1% живе боље него у већини других општина, а 31,6% се изјаснило да живе исто као и у другим општинама). Кад је у питању вода и стање мреже, њих 60% се изјаснило да су задовољни или изразито задовљни квалитетом воде, али само њих 14,9% се изјаснило да је задовољно или изразито задовољно канализацијском мрежом. Незадовољни су и цијеном воде. Свега 23,7%  је истакло да су задоволни или изразито задовољни цијеном воде.

Одржавањем путева је дјелимично задовољно тек 30,7%. Гачани и Гачанке веома мало су задовољни или готово никако (испод 10 %): одлукама/акцијама општине у циљу заштите околине, како власти располажу буџетом, одржавањем главне саобраћајнице, зимском чишћењу саобраћајнице, санацији клизишта, одржавању паркова, играоницама за власничке псе, доступношћу еко полиције, раду еко полиције и санкционисању преступника, цијени гробног мјеста, доступношћу и уређењу јавног превоза, укључености у израде буџета и других прописа, те отвореношћу и транспарентношћу локалних власти и сарадњом са медијима и НВО.

ЛОПАРЕ – позитивно мишљење грађана о локалној власти

Становници Лопара највише су задовољни са административним услугама: брзином вађења документације (68,6%),  близином основне (67,5%) и средње школе (65%), доступности библиотеке (67,1%), цијеном услуге (67,5%), доступности кино сале (62,2%). Испитаници су изразили незадовољство сљедећим услугама (испод 10 % оних који су истакли да су задовољни или у потпуности задовољни) снадбијевањем и квалитетом воде, јавним превозом (квалитет, цијена, доступност и поузданост), укљученост у јавне политике.  43,7 % испитаника мисли да живи лошије него у другим општинама  у РС, док се 34 % изјаснило да живе добро.

Испитаници наводе да не учествују у јавним расправама (64,1%), 25,7% учествује, а 10,2% се изјаснило да није заинтересовано.  Већина (32 % ) сматра да би будућност општине лежи у развоју индустрије. О раду ове општине становници се информишу посредством друштвених мрежа (36.9%), директним одласком у општину (25.2%), посредством њеб странице општине (9,7 %) а посредством медија 8,7%. Већина је незадовољна или изразито незадовољна квалитетом воде (71%), редовним снадбијевањем водом (62,7%) те стањем канализационе мреже (45,2%). Чак 40,3 % испитаника нема став о брзини регистрације предузећа али и 20,4% о доступности електронских услуга и регистара на њеб страници општине (25,2%).

Истраживачки пилот пројекат је дио ширег пројекта који ПроМедиа ради са локалним заједницама а који обухвата јачање капацитета локалних заједница у области транспарентности (ОГП), редукције административних прописа (РИА) и управљања квалитетом услуга (ЦАФ).

(ИСТОК)

 

Подијелите вијест