Дан Републике Српске – 9. јануар обиљежен у Гацку
Република Српска 9. јануара прославља Дан Републике и 32 године постојања.
Обиљежавање овог значајног датума у Гацку почело је јутрос у 9 часова светом литургијом у храму Свете Тројице. Услиједило је полагање вијенаца на споменик “Круна гатачким јунацима” и посјета спомен соби гдје је одата почаст погинулим борцима Гатачке бригаде.
Командант Гатачке бригаде, Синиша Бољановић, честитајући Дан Републике Српске рекао је да је спомен соба храм слободе јер су наши највећи јунаци животе положили за слободу коју данас славимо.
У славу и част Дана Републике Српске у сали Парохијског дома уприличена је Свечана академија.
Начелник општине Гацко, др Огњен Милинковић, истакао је да је и Гацко одговорило на изазов историјe и на то треба да будемо поносни.
“Прије 32 године одважна група политичара донијела је важну одлуку која је касније створила политички основ за Републику Српску што што ће бити гарант опстанка Срба западно од Дрине. Већ у прољеће 1992. године та одлука је морала да се брани и тада је дошло до изражаја херојство, чојство и јунаштво Војске Републике Српске и њених бораца. Не жалећи свој живот створили су и одбранили територију која је у новембру 1995. године званично међународно призната”, рекао је начелник Милинковић и додао да борцима треба одати посебну захвалност.
“Треба истаћи Гатачку бригаду, јунаке који су били ударна песница Војске РС на простору од Олова до Дубровника, бригаду која је била за понос читавој Републици, људи који су ишли срцем, имали јунаштво, али и љубав братску. Ми са великим поносом обиљежавамо овај датум сјећајући се њихових херојских подвига, гајећи културу сјећања на славне дане”, нагласио је Милинковић.
O догађајима из Историје значајним за стварање Републике Српске, али и о Гатачкој бригади говорио је професор, Алексије Гргур.
“Прије 35 година било је назамисливо да ћемо парче земље са ове Стране Дрине називати српским и у томе је сва величина грандиозног дјела оних који су стварали Републику Српску, њених бораца, њених мајки и свих оних који су знали да обликују политичку идеју опстанка Срба западно од Дрине. Требало је много мудрости, храбрости и жртве. Република Српска је највећа српска побједа. Српско име још постоји и пише се ћирилицом”, закључио је Гргур.
Кадет Војне Академије у Београду, Вукан Стањевић, има огромно поштовање и дивљење према Гатачкој бригади, која је учествовала на свим фронтовима, која је, како каже, бригада на понос, освјетлала образ српској војсци и никада није укаљала своје име.
Говорио је о разлозима уписа на Академију, од којих је највећи патриотизам.
“Патриотизам схватам као љубав према земљи, народу, отаџбини, истрији и традицији. О патриотизму смо учили кроз начин одрастања, кроз васпитање јер у сваком дому се прича историја. Морамо наставити да се боримо у миру и слободи за оно што су вијековима стварали наши преци”, истакао је Стањевић.
Студент Правног факултета, Илија Ћоровић рецитовао је стихове Аве Сербиа, Химна побједника и Отаџбина.