Гатачки кајмак, мед и фолклорне игре представљени на шестом Сајму завичаја у Новом Саду

На Новосадском сајму протеклог викенда отворен је шести Сајам завичаја, манифестација која промовише привредни, културни и туристички потенцијал Срба широм региона и његује српски идентитет на свим просторима гдје Срби живе.

Ову манифестацију организује Фонд за сарадњу са Србима у региону, а као добру прилику за учешће препознала је Фондација „Др Арчибалд Рајс” из Гацка. Наиме, сарадњу са Фондом успоставили су још прошле године, када су аплицирали на пројекат изградње Авантура парка у нашој општини.

„На Сајму је Фондација према Фонду званично упутила апликацију за другу фазу пројекта и очекујемо да крајем фебруара добијемо још 20.000 марака, а са радом на реализацији друге фазе почнемо већ у априлу ове године. План је да се у потпуности затвори ваздушни мост, инсталира стијена за пењање, набави додатна опрема за зип лајн као и други пратећи садржај. На тај начин ћемо додатно обогатити садржај нашим најмлађим суграђанима. Желио бих и овим путем да се захвалим организаторима на изузетно професионалној организацији Сајма, не само за централни догађај у недељу, него и њиховом односу према гостима, од самог комуницирања прије доласка”, рекао је Милан Савић, предсједник Управног одбора Фондације.

Прилику да своје производе промовишу ван граница Републике Српске, али и да размијене искуства и успоставе неки контакт, имали су и представници Удружења произвођача гатачког кајмака као и представници Удружења пчелара. На позив Фондације „Др Арчибал  Рајс“, својом богатом поунудом привукли су велики број посјетилаца али и присутних медија.

„Ово је била дивна прилика да на најбољи начин представимо своју општину и свој рад“, рекли су нам из ових Удружења, додајући да су се Војвођани интересовали за херцеговачки мед, кајмак и сир, уз оцјену да је одличног квалитета.

Њихове штандове посјетио је и предсједник Владе Србије, Милош Вучевић.

Сајам је окупио више од 200 излагача али и многа културно умјетничка друштва, међу којима је била и наша „Зеленгора“. Игре Источне Херцеговине одушевиле су публику.

„Величанствено је бити на таквом догађају гдје су се на сцени размјењивале културе и традиције Срба из региона. Поред нашег друштва, на сцени се представило још 50 фолклорних друштава. Сцена је била пуна момака и дјевојака у ношњама Херцеговине, гдје су извели игре Источне Херцеговине. Одушевили смо публику „кулом“ и извођењем младог гуслара Милоша Лучића“, рекли су из овог фолклорног друштва.

Подијелите вијест