Стрељачки клуб „Младост“ је наступио са екипама јуниора и јуниорки, у дисциплини ваздушна пушка, на Првенству БиХ у стрељаштву, које је јуче oдржано у Грбавици (Сарајево).
„Појединачно нико од наших такмичара није успио да уђе у финале, а екипне пласмане знаћемо тек кад добијемо (билтен) званичне резултате из Сарајева“, рекли су из Клуба.
Мушка пјевачка група „Сава Владиславић“ на Сабору фолклорних ансамбала и пјевачких група „Знатни опанак 2025“ који је протеклог викенда по 22 пут одржан у Ваљеву, проглашена је за најбољу пјевачку групу. Оваквом одлуком жирија нису изненађени, јер, како кажу, самом појавом и начином интерпретације остају запажени.
„Довољно је рећи гатачка ганга и одмах људи знају шта представљамо и са каквом пјесмом и комплетом ношње долазимо, одмах је то што нас доводи на прво мјесто. Такође, морам истаћи да је предсједник жирија, професор Големовић, угледни етномузиколог, одушевљен херцеговачком гангом о њој писао у својој првој књизи“, рекао је Лазар Окиљевић предсједник Удружења „Сава Владиславић“, и додао да су побједу на овом престижном сабору уписали и прије неколико година.
Иначе, фестивал у Ваљеву окупио је преко 30 група и фолклорних ансамбала, мноштво женских група, солиста и инструменталиста. Гачани су задовољни и дружењем, добром организацијом, а захвалност упућују онима који су им омогућили да узму учешће на овом еминентном фестивалу – Општини Гацко и предузећу РиТЕ Гацко.
Следећа станица за момке из Мушке пјевачке групе „Сава Владиславић“ је Аранђеловац, гдје ће се представити на великом сабору пјевања, а ту су и наступи који се организују у оквиру надолазећих локалних светковина.
У дане празника не раде јединице локалне самоуправе, предузећа, установе и друге организације и лица која обављају услужне и производне дјелатности.
Изузетно, ради задовољења неопходних потреба грађана, на дан 2. мај, у времену од 08.00 до 12.00 часова, могу да раде: апотеке, продавнице меса, трговине на мало прехрамбеном робом, субјекти који обављају дјелатност производње хљеба, пецива, свјеже тјестенине, колача и трговина на мало погребном опремом и цвијећем.
Научна монографија о Гачанину, Васиљу Грђићу (1875 – 1934), једном од најзначајнијих националних прегалаца српског народа, синоћ је премијерно представљена публици у Гацку.
Аутори монографије, проф. др Боривоје Милошевић и проф. др Драга Мастиловић, о овој великој историјској личности дуго су промишљали и на крају своја исцрпна истраживања преточили у једно садржајно дјело.
Велико је задовољство монографију промовисати у Гацку, у крилу друштва „Просвјета“, јер је управо Васиљ био дугогодишњи лидер и душа ове организације, од њеног оснивања до своје смрти 1934. године, рекао је др Милошевић, један од аутора.
„Монографија о Васиљу Грђићу је плод истраживања Драге Мастиловића са Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву и један дио књиге сам истраживао и писао ја. То је једна идеја која је годинама тињала код нас у размишљањима, са жељом да се одужимо једном од великана наше националне историје, рођеном Гачанину, Васиљу Грђићу. Концем 19. и почетком 20. вијека, он представља заиста једну истакнуту фигуру политичког и културног живота Срба у Босни и Херцеговини, посебно за вријеме Аустроугарске управе“, рекао је Милошевић.
Истакао је да је Васиљ Грђић, између осталог, спојио Крајину и Херцеговину, Бањалуку и Гацко, јер му је суђено на злогласном велеиздајничком процесу 1915/16. године, њему и још 155 Срба и један знатан дио ове монографије посвећен је његовом страдању за вријеме Првог свјетског рата.
„Темељна и кључна идеја је била да Васиља Грђића отргнемо од заборава и подсјетимо не само стручну већ и ширу јавност на величину и значај ове историјске личности“, додао је он.
Ово је прва научна монографија која цјеловито и заокружено приказује живот и дјело националног и културног прегаоца српског народа, на територијама гдје је српски народ живио, рекао је др Бошко Бранковић, који је испред Филозофског факултета Универзитета у Бања Луци задужен за промоцију.
„Ранији истраживачи су се дотицали само дијелова његовог живота, а ово је први пут да имамо заокружену једну монографију – од његовог рођења до младалачких дана, политичког дјеловања, прогона и касније дјеловања за вријеме Краљевине СХС. У овој монографији кроз 12 поглавља, од чега су три увод, закључак, извори и литература, у девет поглавља описан је сваки минут његовог живота“, рекао јеБранковић.
Предсједник СПКД „Просвјета“ Гацко Алексије Гргур, истакао је да се монографија појавила у право вријеме, како би се лик и дјело Васиља Грђића отргао од заборава у који је почео да пада.
„Говорити о Васиљу Грђићу у Гацку, али и у читавој Херцеговини, значи говорити о борцу за слободу у континуитету, за културна права, за Просвјету, за све оно што је српском народу било угрожено у временима Аустроугарске. Ова Монографија се појавила у право вријеме да његов лик и дјело отргне од заборава у који је почео да пада. Зато се надам да ће она „бацити“ свјетло на ту знамениту личност, а нама у одбору „Просвјете“ велика је част тиме што организујемо ово вече, с обзиром да је Васиљ Грђић био дугогодишњи секретар Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ и неко ко је себе неуморно давао на том пољу“, истакао је Гргур, додајући да овај догађај чини већим чињеница да се прије 20-ак дана навршило 150 година од његовог рођења, те да овом промоцијом обиљежавамо и тај јубилеј.
Аутори се надају да ће причом о Васиљу пропутовити и друге српске средине у Херцеговини.
Организатори промоције били су СПКД „Просвјета“ Гацко, Удружење историчара Републике Српске и Народна библиотека Гацко, док су Удружење архивских радника Републике Српске и Архив Републике Српске издавачи овог значајног дјела.
На основу Одлуке о одређивању радног времена правним лицима и предузетницима који обављају трговинску, услужну и занатску дјелатност на подручју општине Гацко, а у складу са исказаним интересом за организовање рада недјељом у времену од 13.00 до 20.00 часова, Одјељење за привреду, финансије и друштвене дјелатности одређује распоред дежурних трговинских радњи за мјесец мај.
У недељу, 27. априла са почетком у 20 часова, у Парохијском дому у Гацку биће приређено представљање књиге „Благоје Јововић српски херој у вучијој јазбини“, ауторке Марије Јововић.
Књига о Благоју Јововићу, човјеку који је 1957. године у Аргентини извшио атентат на Анту Павелића, добила је свој наставак који ће гатачкој публици представити ауторка књиге, његова кћерка Марија Јововић.
Материјал за други дио књиге били су обимни архивски подаци које је ауторка прикупљала у периоду од пет година. У наставку очеве биографије фокусирала се на период самог извршења атентата на једног од највећих злочинаца Другог свјетског рата.