Обавјештавамо Вас да је општина Гацко од 06. марта ове године започела активности на припреми и изради Плана интегритета.
План интегритета је интерни превентивни антикорупцијски документ у коме је садржан скуп мјера правне и практичне природе којима се спречавају и отклањају могућности за настанак и развој различитих облика коруптивног понашања и других облика нарушавања интегритета у оквиру институције.
То је средство за повећање свијести о слабим тачкама у раду институције и одражава способност система да се одупре неправилностима које проузрокују коруптивне, етички и професионално неприхватљиве поступке.
Како би нам помогли у анализи постојећег стања и изради Плана интегритета, молимо Вас да одвојите пар минута свог времена и попуните кратку анкету о својим искуствима у вези са радом Општине Гацко.
Начелник општине Гацко Вукота Говедарица данас је разговарао са власником фирме „Етмакс“ из Бања Луке, Синишом Максимовићем, у вези са актуелном ситуацијом и радовима на изградњи 10 соларних електрана на локацији „Ђуруша“ у Автовцу.
Наиме, о спорној градњи јуче је било ријечи и на скупштинском засједању, гдје су одборници једногласно усвојили Иницијативу групе мјештана који се противе изградњи ових постројења на пољопривредном земљишту, а у близини њихових кућа.
Начелник је састанак оцијенио корисним, истичући да се покушава наћи компромис. Појаснио је да је јуче током дана од „Етмакса“ добио сву потпуну документацију, по којој се види да је Општини ипак упућен Захтјев о могућој градњи још у новембру прошле године, на које је Општина одговорила позитивно.
„Јуче смо имали увид у документацију по којој морамо у наредном периоду да се очитујемо. Данас смо разговарали да ли постоји било каква опција компромиса између „Етмакса“ и групе грађана, односно општине Гацко, јер ми смо заинтересовани да пробамо ово питање да ријешимо на задовољство прије свега грађана Гацка, који имају право да буду узнемирени, на бази свега што ће се тамо догодити и да не могу да прихвате да наредних 25 година живе у таквом амбијенту“, рекао је Говедарица. Негирао јучерашње тврдње предсједника Скупштине да је власник „Етмакса“ безуспјешно покушавао да ступи у контакт са њим, будући да га никада није контактирао на приватни број.
Коначног рјешења још нема, али разговор је био користан, каже Деско Мастиловић представник мјештана Автовца.
„Ми смо данас и начелнику и господину Максимовићу представили наш став који се не разликује од онога што смо изнијели у Иницијативи. Нисмо против градње соларних електрана генерално, али јесмо против тога се ова постројења граде на пољопривредном земљишту, у зони насељених мјеста“, јасан је Мастиловић.
И власник „Етмакса“, Синиша Максимовић, потврдио је да конкретног договора још нема, али да покушавају уважити све интересе. Како је рекао, пројекат се развија већ пар мјесеци, испоштовали су све процедуре, а градња није нелегална.
„С обзиром на новонасталу ситуацију, имао сам потребу да дођем, да видим о чему се ради. Уважавамо иницијативу мјештана, разумијемо њихове захтјеве, али и ми имамо већ значајно уложена средства у овај пројекат. На том трагу покушавамо да дођемо до неког компромисног рјешења. У будућем времену видјећемо како ћемо наћи излаз из ове ситуације. Надам се да ћемо наћи обострано рјешење које ће бити задовољавајуће и које одговара свима“, казао је он.
Инвестиције у обновљиве изворе не можемо да заустављамо, то носи будућност и то је оно што нам долази, рекао је Максимовић.
„Трудићемо се да у будућности широј јавности докажемо све оно што људе мучи, када су у питању соларне електране“, додао је он, остајући при тврдњи да оне нису штетне и да немају никакав утицај на животну средину.
Из Црквене општине Гацко, Храм Свете Тројице, обавјештавају вјернике да ће у недјељу (четврту Великог поста) 30. марта, у храму Свете Тројице у Гацку, Свету архијерејску литургију служити Његово Високопреосвештенство Митрополит ЗХиП Г. Димитрије са свештенством.
Акција „Студенти за Храм“ завршена је успјешно, поручује група од 90 студената окупљена око идеје да се последња заостала стипендија за протеклу школску годину преусмјери за завршетак Храма Свете Тројице у центру Гацка. Акција је реализована у периоду од 18. до 24. марта, а како су објавили на својој инстаграм страници, гдје се налази и списак учесника, прикупљено је 8.699 КМ.
О овој намјери обавијестили су и надлежне у Општини Гацко, а о свему су разговарали и са начелником Вукотом Говедарицом који је поздравио гест омладине, а о чему смо раније писали.
Путем инстаграм странице коју су покренули у ове сврхе, захваљују се свим учесницима акције, као и студентима који су се „одрекли ученичке и републичке стипендије, желећи да на тај начин узму учешће и дају свој допринос“.
На почетку засједања, предсједник Скупштине општине Рајко Паповић, предложио је измјену и допуну дневног реда, коју су одборници подржали. Тако су се у постојећи дневни ред уврстиле три тачке: Извршење буџета општине Гацко, као посебна тачка, Приједлог одлуке о измјени одлуке о субвенционисању дијела трошкова јавних водних услуга водоснабдијевања одводње отпадних вода социјално угроженим категоријама на подручју општине Гацко ЈП Водовод , као и Грађанска иницијатива групе грађана Мјесне заједнице Автовац.
Није прихваћен приједлог одборника Синише Мандића (СПС), да се са дневног реда повуче Приједлог Програма коришћења средстава концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката остварених по основу Закона о концесијама за 2025. годину, због, како је рекао, неусвојеног Плана капиталних улагања, који није уврштен у актуелни дневни ред. Како је рекао, у овом Програму постоје средства у износу од преко 200 хиљада која се односе на инфраструктурне објекте, која требају бити распоређена по усвојеном Плану.
Данијела Црногорац испред Одјељења за привреду и финансије, рекла је да не види разлог да се тачка повуче, будући да су пројекти који се финансирају из тих средства у току, и саставни су дио буџета.
Мандић је остао при ставу да се тачка повуче, будући да се о пројектима попут „Зип – лајна“ који је поменут у документу, није очитовала Скупштина. Како је рекао, све подржава, али „све претходно треба да изгласају одборници“.
Начелник Вукота Говедарица рекао је да је поменути пројекат почела претходна администрације чији дио је био и одборник Мандић, тадашњи замјеник начелника, те да су у протеклој години одржане свега двије сједнице. У пројекту види перспективу у туристичком погледу, и како је рекао „намјера је да полако отварамо туристичке капацитете и садржаје како би привукли туристе“. Како се поново не би губило вријеме на реализацију пројекта, апеловао је на одборнике да тачке остану на дневном реду, што су након десетоминутне паузе и учинили.
Сви одборници, на челу са начелником, подржали су Иницијативу групе грађана из МЗ Автовац, чији су представници након окупљања испред Општине, јавности се обратили и на данашњој скупштини. Они затијевају хитно обустављање извођење нелегалних радова на изградњи 10 соларних електрана укупне снаге 1,5 МW на локацији „Ђуруша“. Такође, траже забрану претварања пољопривредног обрадивог земљишта у грађевинско, за изградњу соларних електрана у непосредној зони стамбених објеката и зонама погодним за стамбену градњу на подручју општине.
Начелник општине Вукота Говедарица рекао је да Општинска управа раније није била упозната са припремним или грађевинским радовима који се изводе на том локалитету, будући да се Фирма која изводи радове није обраћала Општини никаквим захтјевом. Изразио је разумијевање за проблем пред којим се налазе мјештани.
Учинићемо све да заштитимо наше људе, али исто тако морамо поштовати прописе. Ипак, како је рекао, независно од тога да ли нам се свиђају Закони који усваја Влада РС, они се морају поштовати. Да ли су логични или нису, сасвим је друго питање.
Оно што очекују је институционална подршка, и то је њихов захтјев, рекао је Деско Мастиловић, у име групе мјештана Автовца.
Састанак са власником фирме „Етмакс“ начелник је заказао за данас, а о исходу разговора јавност ће бити благовремено обавијештена.
Усвојен Приједлог буџета општине Гацко за 2025. годину у износу од 16.751.000 КМ, a уводне напомене на документ дала је Данијела Црногорац, по овлашћењу Начелника општине.
Приједлогом буџета општине Гацко за 2025. годину планирани су укупни приходи у износу од 15.382.500 КМ. Планирани су 404.000 КМ више у односу на Нацрт буџета за 2025. годину и знатно више у односу на буџет за 2024. годину. Разлог повећања прихода је прелазак ЈЗУ Дом Здравља „Проф. др Саво Бумбић“ на трезор општине.
Порески приходи планирани су у износу од 8.160.100 КМ и планирани су на вишем нивоу у односу на Нацрт.
Непорески приходи планирани су у укупном износу 6.796.100 КМ, а најзначајнији су приходи од концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката у износу од 4.400.000 КМ. Расподјела суфицита из ранијих периода износи 1.136.742 КМ и односи се на ранија кредитна задужења.
Након вишечасовне дискусије и низа примједби, одборници су се сложили да је буџет потрошачки, а кључни проблем је расходовна страна. Како се могло чути, 60 посто средстава користи се за лична примања запослених. Такође, нема развојну компоненту, ни простора за инфраструктуру и инвестиције.
Истог мишљења је и начелник Вукота Говедарица, који је потврдио да је општина Гацко у озбиљном проблему, када је буџет у питању.
Недостају средства за инвестиције, а додатни проблем је 1 милион марака мање прихода од концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката тзв. рударске ренте.
„Треба нам више од милион марака за лична примања од момента кад је последњи пут усвојен буџет до данас. Предузећу „Комус“ недостају средства за исплату двије, а предузећу „Водовод“ за једну плату. Затим, у најави је Закон о платама у јединицама локалне самоуправе гдје ће се дефинисати да се са платама исплаћује топли оброк и регрес, што би нас коштало додатних 640 хиљада марака“, појаснио је начелник Говедарица.
Према његовим ријечима, могућа је и пресуда за пројекат водоснабдијевања од 1 милион и 200 хиљада марака, а уколико би Општина изгубила спор најавио је подношење кривичних пријава против одговорних лица.
Клуб одборника СНСД предложио је 10 амандмана, али након њиховог неприхватања, амандмане су повукли из даље процедуре. „Намјера нам је била да се удаљимо од политике, али нисмо наишли на разумијевање“, рекао је предсједник клуба одборника СНСД Стево Црногорац.
Приједлог буџета општине Гацко за 2025. годину усвојен је гласовима Клуба одборника СДС и Клуба СПС – ДЕМОС, док су чланови Клуба одборника СНСД били против.
У наставку засједања усвојен је Извјештај о раду Одбора за жалбе за 2024. годину и Информација о раду Савјета мјесних заједница за 2024. годину.
Извјештаје о раду за 2024. и планове за 2025. годину доставили су предсједници мјесних заједница Врба, Гацко, Наданићи и Фојница, док предсједници савјета МЗ Автовац, Брљево, Кула и Степен нису доставили тражене извјештаје и планове.
Одборници су усвојили Извјештај о реализацији Програма коришћења прихода од посебних намјена за шуме за 2024. годину.
Средства од сјече и производње шумских дрвних сортимана које је ЈПШ „Шуме Републике Српске“Соколац, Шумско газдинство „Ботин“ Невесиње уплатило на рачун општине Гацко износе 307.438,47 КМ. Намјенски су утрошена на изградњу пјешачких зона у Регулационом плану „Барица“, инвестиционо одржавање парка у Немањиној, одржавање прилаза пећини „Ђатло“ и санацију локалних путева и водних објеката у општини Гацко.
Усвојен је и Извјештај о реализацији Плана утрошка средстава по основу накнада од вода за 2024. годину. Приходи прикупљени од посебних водних накнада у буџету општине Гацко у укупном износу од 163.476,68 КМ намјенски су се користила за инвестиционо одржавање канала за прихватање површинских и подземних вода – Регулација бујичног потока „Бурак“.
Приједлог Програма коришћења средстава концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката остварених по основу Закона о концесијама за 2025. годину није добио подршку одборника.
Одборници су потом усвојили Приједлог Плана утрошка средстава по основу накнада од пожара за 2025. годину, те приједлог Програма заједничке комуналне потрошње за 2025. годину.
Без дискусије је усвојен Приједлог Програма уређења градског грађевинског земљишта за 2025. годину.
Припремање градског грађевинског земљишта обухвата послове и радове који претходе изградњи, а у које спадају израда просторно планске документације, рјешавање имовинско правних односа, геодетска снимања и друго.
Усвојен је приједлог Одлуке о утврђивању просјечне коначне грађевинске цијене једног квадратног метра корисне површине стамбеног и пословног простора за 2025. годину у износу од 900 КМ. Уколико су индивидуални објекти изграђени у сопственој режији цијена се умањује за 30% и износи 630 КМ/м2 корисне стамбене, односно пословне површине. Уколико се граде објекти колективног становања за које је инвеститор и извођач исто правно лице цијена се такође смањује за 30%.
За све нове објекте чија је изградња планирана у 2025. години цијена ће бити умањена за 50% са циљем стимулације новоградње на подручју општине Гацко и износиће 450 КМ/м2.
Одборници су усвојили Приједлог Одлуке о висини накнаде за трошкове уређења градског грађевинског земљишта за 2025. годину, док Приједлог Одлуке о висини боравишне таксе на подручју општине Гацко није усвојен.
Усвојен је Приједлог Одлуке о измјени Одлуке о пронаталитетној политици општине Гацко. Сходно овој одлуци Фонд здравственог осигурања од 01.10.2024. године за пружене услуге неинвазивног пренаталног теста из крви труднице има уговор са ЈЗУ Универзитетски клинички центар Републике Српске. Самим тим, за труднице је услуга бесплатна и члан Одлуке који се односи на рефундирање трошкова пренаталног теста се брише.
Приједлог Омладинске политике општине Гацко за период 2024 – 2028. године, усвојен је, а представља свеобухватни план усмјерен ка подршци, развоју и афирмацији младих као кључног ресурса локалне заједнице. Овим документом Општина Гацко жели поставити темеље за динамично и инклузивно окружење које ће инспирисати, подржавати и мотивисати младе људе.
На крају трећег скупштинског засједања ријешен је један предмет Имовинско – правних односа и постављена су два одборничка питања.
Сви одборници, на челу са начелником општине Гацко Вукотом Говедарицом, подржали су Иницијативу групе грађана из МЗ Автовац, чији су представници након окупљања испред Општине, јавности се обратили и на данашњој скупштини. Они захтијевају хитно обустављање нелегалних радова на изградњи 10 соларних електрана укупне снаге 1,5 МW на локацији „Ђуруша“. Такође, траже забрану претварања пољопривредног обрадивог земљишта у грађевинско, за изградњу соларних електрана у непосредној зони стамбених објеката и зонама погодним за стамбену градњу на подручју општине.
Начелник Говедарица рекао је да Општинска управа раније није била упозната са припремним или грађевинским радовима који се изводе на том локалитету, будући да се фирма која изводи радове није обраћала Општини никаквим захтјевом. Изразио је разумијевање за проблем пред којим се налазе мјештани.
„Упознат сам са овим проблемом од представника мјештана, господина Деска Мастиловића, након чега сам ургентно реаговао и организовао састанак са свим сарадницима који покривају ове теме. Након тога, састао сам се и са домаћинима који су директно угрожени. Локална администрација није упозната са никаквим захтјевом који је упућен од стране фирме Етмакс, са сједиштем у Бањалуци. Упитно је да ли је парцела на којој се изводе радови у власништву ове фирме. То можемо сада да нагађамо“, рекао је Говедарица.
Он је додао да је грађевински инспектор данас на терену, али и да се инспекцијски надзор неће моћи извршити уколико се тамо не нађе руководилац градилишта.
Учинићемо све да заштитимо наше људе, каже начелник, али исто тако прописи се морају поштовати независно од тога да ли нам се свиђају Закони који усваја Влада РС. Да ли су логични или нису је сасвим друго питање.
„Не смијемо дозволити да свако гради и ради како хоће. Али, исто тако, морамо бити свјесни да постоје прописи. На жалост прописи које је усвојила Скупштина на приједлог Владе, у овом случају, када је у питању претварање пољопривредног земљишта у грађевинско земљиште, веома су децидни. Влада је у својим прописима дозволила да се соларне електране могу градити на пољопривредном земљишту“, рекао је Говедарица, додајући да закони које је усвојила Влада погодују оваквим инвеститорима.
Декларативна подршка прија и долази са свих страна, али оно што очекују је институционална подршка, и то је њихов захтјев, рекао је Деско Мастиловић, у име групе мјештана Автовца.
„Ако дозволимо градњу, плашим се да ћемо изгубити још слободних површина која су раније дате на управљање Пољопривредном добру из Гацка“, рекао је Мастиловић, који је упозорио на бројност дјеце малољетничког узраста чија домаћинства су директно угрожена. Такође, упозорио је да постоји још слободних површина које се могу угрозити.
Састанак са власником фирме „Етмакс“ начелник је заказао за сутра, а о исходу разговора јавност ће бити благовремено обавијештена.
Данас је одржана Трећа редовна сједница Скупштине општине, на којој је општина Гацко добила кључни документ – Буџет за 2025. годину у износу од 16.751.000 КМ.
Документ је образложила Данијела Црногорац, по овлашћењу Начелника општине.
Приједлогом буџета општине Гацко за 2025. годину планирани су укупни приходи у износу од 15.382.500 КМ. Планирани су 404.000 КМ више у односу на Нацрт буџета за 2025. годину и знатно више у односу на буџет за 2024. годину. Разлог повећања прихода је прелазак ЈЗУ Дом Здравља „Проф. др Саво Бумбић“ на трезор општине.
Порески приходи планирани су у износу од 8.160.100 КМ и планирани су на вишем нивоу у односу на Нацрт.
Непорески приходи планирани су у укупном износу 6.796.100 КМ, а најзначајнији су приходи од концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката у износу од 4.400.000 КМ. Расподјела суфицита из ранијих периода износи 1.136.742 КМ и односи се на ранија кредитна задужења.
Након вишечасовне дискусије и низа примједби, одборници су се сложили да је буџет потрошачки, а кључни проблем је расходовна страна. Како се могло чути, 60 посто средстава користи се за лична примања запослених. Такође, нема развојну компоненту, ни простора за инфраструктуру и инвестиције.
Истог мишљења је и начелник Вукота Говедарица, који је потврдио да је општина Гацко у озбиљном проблему, када је буџет у питању.
Недостају средства за инвестиције, а додатни проблем је 1 милион марака мање прихода од концесионе накнаде за коришћење електроенергетских објеката тзв. рударске ренте.
„Треба нам више од милион марака за лична примања од момента кад је последњи пут усвојен буџет до данас. Предузећу „Комус“ недостају средства за исплату двије, а предузећу „Водовод“ за једну плату. Затим, у најави је Закон о платама у јединицама локалне самоуправе гдје ће се дефинисати да се са платама исплаћује топли оброк и регрес, што би нас коштало додатних 640 хиљада марака“, појаснио је начелник Говедарица.
Према његовим ријечима, могућа је и пресуда за пројекат водоснабдијевања од 1 милион и 200 хиљада марака, а уколико би Општина изгубила спор најавио је подношење кривичних пријава против одговорних лица.
Клуб одборника СНСД предложио је 10 амандмана, али након њиховог неприхватања, амандмане су повукли из даље процедуре.
Приједлог буџета општине Гацко за 2025. годину усвојен је гласовима Клуба одборника СДС и Клуба СПС – ДЕМОС, док су чланови Клуба одборника СНСД били против.