Војин Тепавчевић побједник 31. Фестивала гуслара Републике Српске

Војин Тепавчевић из Удружења гуслара и епских пјесника „Тешан Подруговић“ из Гацка, побједник је 31. Фестивала гуслара Републике Српске. Тако је одлучио стручни жири, који је у протекла два дана имао пуне руке посла да изабере оне најбоље од најбољих.

Тепавчевић није крио задовољство титулом која је ове године отишла у његове руке. Нада се да је заслужена и додао да је конкуренција била квалитетна.

„Свако ко се такмичи очекује награду. Треба доста тога да се „поклопи“ и драго ми је да сам ја побиједио ове године одлуком жирија. Ово такмичење је озбиљна ствар и тврдим да је ово признање могао да добије свако од десет првопласираних гуслара“, рекао је Тепавчевић, не кријући задовољство што је међу такмичарима било доста младих гуслара.

Друго мјесто припало је Милошу Паровићу из Гусларског друштва „Невесињска пушка“ из Невесиња, док се на треће мјесто пласирао Момир Авдаловић из Удружења гуслара и епских пјесника „Војвода Лука Вукаловић“ из Требиња.

Првопласирана екипа по суду стручног жирија била је екипа домаћина такмичења – Удружење гуслара и епских пјесника „Тешан Подруговић“ из наше општине. Екипно друго мјесто освојило је Удружење гуслара и епских пјесника „Војвода Лука Вукаловић“ из Требиња, док је трећепласирано било Удружење и школа гусала „Свети Петар Дабробосански“ из Пала.

Финално надметање 31. фестивала отворио је начелник општине Гацко, Вукота Говедарица, који је рекао да је појединачни резултат у другом плану.

„Нисте вечерас дошли да чујете пјесму и музику, али ћете чути како је живио, како је опстао и како се борио један мали народ у Европи, знајући да су у нашој прошлости многи путокази за будућност“, рекао је он.

Бошко Голијанин, који се налази на челу Савеза гуслара РС, рекао је да су гусле и епска поезија највише национално благо српског народа.

„У епских народним пјесмама изречене су најјаче филозофске мисли и та ризница мудрости била је путоказ српском народу кроз таму вјековног робовања. У тами вјековног робовања, сакривени по горама и земуницама, Срби су само пјесмом уз гусле храбрили своје јунаке са намјером да се уз те вриједности подстакле што већи број бораца за слободу који су падајући и дижући се журили том светом циљу – животу слободног човјека“, казао је Голијанин, који је овом приликом начелнику општине Гацко на поклон уручио управо овај древни инструмент.

Током вечери, док се чекала одлука жирија, у програму су учествовали и млади гуслари који похађају школе гусала, локани пјесници, те пјевачке групе из нашег града.

Подсјећамо, на вечерашњој финалној вечери двадесет виртуоза одабраних од стране стручног жирија, пјевајући десетерац уз овај древни инструмент показали су своје умијеће у борби за првака Српске.

Организатори 31. Фестивала гуслара Републике Српске били су Општина Гацко, Савез гуслара Републике Српске и УГиЕП „Тешан Подруговић“.

Подијелите вијест